M&M Holding I Bålsta AB
559465-75601 (8)
Årsredovisning
M&M Holding I Bålsta AB
Organisationsnummer:
559465-7560
Räkenskapsår:
2023-12-28 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Håbo
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-04-15.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
M&M Holding I Bålsta AB
559465-75602 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Styrelsen för M&M Holding i Bålsta AB får härmed avge årsredovisning för räkenskapsåret 2023-12-28 – 2024–12–31, vilket är bolagets första verksamhetsår. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-12-28 -2024-12-31 | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 6 516 525 | | | |
| Soliditet (%) | | 79,4 | | | |
| För definitioner av nyckeltal, se Not 1 Redovisningsprinciper. |
| Förändringar i eget kapital | | | |
| Aktie- kapital | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | | 25 000 |
| Årets resultat | | 5 174 121 | 5 174 121 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 5 174 121 | 5 199 121 |
M&M Holding I Bålsta AB
559465-75603 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 0 | | | |
| Årets resultat | | 5 174 121 | | | |
| Medel att disponera | | 5 174 121 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 2 500 000 | | | |
| Summa utdelning | | 2 500 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 2 674 121 | | | |
| Summa | | 5 174 121 | | | |
| | | | | |
| Till aktieägare utdelas 10 000 kronor per aktie. |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
M&M Holding I Bålsta AB
559465-75604 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-28 | |
| | | 1 | 2024-12-31 | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 6 500 000 | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 6 500 000 | |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -8 057 | |
| Summa rörelsekostnader | | | | -8 057 | |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 6 491 943 | |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 24 582 | |
| Summa finansiella poster | | | | 24 582 | |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 6 516 525 | |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 6 516 525 | |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -1 342 404 | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 5 174 121 | |
M&M Holding I Bålsta AB
559465-75605 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 2 300 000 | |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 2 300 000 | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 2 300 000 | |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 4 248 658 | |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 4 248 658 | |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 4 248 658 | |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 6 548 658 | |
M&M Holding I Bålsta AB
559465-75606 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Årets resultat | | | | 5 174 121 | |
| Summa fritt eget kapital | | | | 5 174 121 | |
| Summa eget kapital | | | | 5 199 121 | |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 7 133 | |
| Skatteskulder | | | | 1 342 404 | |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 1 349 537 | |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 6 548 658 | |
| | | | | |
M&M Holding I Bålsta AB
559465-75607 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Bolaget är dotterbolag till PO Söderberg & Partner AB, organisationsnummer 556659-9964, med säte i Stockholm. Högsta moderbolag i koncernen är Söderberg & Partners Holding AB, organisationsnummer 559193-0788, med säte i Stockholm.
Fordringar hos koncernföretag Bolagen inom koncernen har ett gemensamt koncernkontosystem vilket innebär att likvida medel inom koncernen administreras av PO Söderberg & Partner AB. Dotterbolagen har ett transaktionskonto som motsvarar ett vanligt bankkonto, men där motparten är PO Söderberg & Partner AB. Tillgodohavandet på koncernkontot redovisas därför som fordran hos, alternativt skuld till koncernföretag istället för kassa och bank. Per 2024-12-31 uppgick bolagets tillgodohavande på koncernkontot till 4 248 658 kronor.
Nyckeltalsdefinitioner Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning.
|
| Bristande jämförbarhet vid ändrade principer |
|