RE Härryda Stora Bugärde 1:135 AB
559447-54351 (11)
Årsredovisning
RE Härryda Stora Bugärde 1:135 AB
Organisationsnummer: 559447-5435
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
RE Härryda Stora Bugärde 1:135 AB
559447-54352 (11)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
|
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| RE Equity Omsorg Grupp 7 AB, 559288-1394. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2023-09-08 -2024-12-31 | - | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 690 166 | 2 162 948 | | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -619 474 | 1 303 676 | | |
| Balansomslutning (kr) | | 24 825 422 | 25 455 383 | | |
| Soliditet (%) | | 30,4 | 32,5 | | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
RE Härryda Stora Bugärde 1:135 AB
559447-54353 (11)
Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 5 765 900 | 1 529 962 | 948 176 | 8 269 038 |
| Balanseras i ny räkning | | | 948 176 | -948 176 | 0 |
| Upplösning av uppskrivningsfond | | -289 997 | 289 997 | | 0 |
| Årets resultat | | | | -746 011 | -746 011 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 5 475 903 | 2 768 135 | -746 011 | 7 523 027 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 2 768 135 | | | |
| Årets resultat | | -746 011 | | | |
| Summa | | 2 022 124 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 2 022 124 | | | |
| Summa | | 2 022 124 | | | |
| | | | | |
RE Härryda Stora Bugärde 1:135 AB
559447-54354 (11)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2023-09-08 |
| | | 1 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| | | 2 | | |
| Rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 690 166 | 2 162 948 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 9 561 | 140 439 |
| Summa rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 699 727 | 2 303 387 |
| | | | | |
| Rörelsens kostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -795 573 | -120 764 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -738 179 | -307 437 |
| Summa rörelsens kostnader | | | | -1 533 752 | -428 201 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 165 975 | 1 875 186 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -785 449 | -571 510 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -785 449 | -571 510 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -619 474 | 1 303 676 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -250 000 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -21 000 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -271 000 | 0 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -890 474 | 1 303 676 |
| Skatt på årets resultat | | | | 144 463 | -355 500 |
| Årets resultat | | | | -746 011 | 948 176 |
RE Härryda Stora Bugärde 1:135 AB
559447-54355 (11)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 4 | 22 954 384 | 23 692 563 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 22 954 384 | 23 692 563 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 22 954 384 | 23 692 563 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 646 176 | 627 357 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 1 211 301 | 725 847 |
| Övriga fordringar | | | | 0 | 191 950 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 1 857 477 | 1 545 154 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 13 561 | 217 666 |
| Summa kassa och bank | | | | 13 561 | 217 666 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 871 038 | 1 762 820 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 24 825 422 | 25 455 383 |
RE Härryda Stora Bugärde 1:135 AB
559447-54356 (11)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Uppskrivningsfond | | | 5 | 5 475 903 | 5 765 900 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 5 500 903 | 5 790 900 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 2 768 135 | 1 529 962 |
| Årets resultat | | | | -746 011 | 948 176 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 2 022 124 | 2 478 138 |
| Summa eget kapital | | | | 7 523 027 | 8 269 038 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 21 000 | 0 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 21 000 | 0 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 1 420 700 | 0 |
| Avsättningar för övriga skatter | | | | 0 | 1 495 939 |
| Summa avsättningar | | | | 1 420 700 | 1 495 939 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 6 | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 14 400 000 | 14 994 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 14 400 000 | 14 994 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 1 400 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 250 000 | 400 000 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 286 276 | 355 500 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 923 019 | -59 094 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 1 460 695 | 696 406 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 7 | 24 825 422 | 25 455 383 |
| | | | | |
RE Härryda Stora Bugärde 1:135 AB
559447-54357 (11)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
Årsredovisningen upprättas med tillämpning av årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3).
Redovisningsprinciperna är oförändrade jämfört med föregående år. |
| Intäkter |
Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Intäkterna består till fullo av hyresintäkter. |
| Låneutgifter |
| Låneutgifter för lånat kapital kostnadsförs i resultaträkningen i den period de uppstår. |
| Skatter |
Total skatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Skatter redovisas i resultaträkningen, utom då underliggande transaktion redovisas direkt mot eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i eget kapital.
Aktuell skatt avser inkomstskatt för innevarande räkenskapsår samt den del av tidigare räkenskapsårs inkomstskatt som ännu inte redovisats. Aktuell skatt beräknas utifrån per den skattesats som gäller per balansdagen.
|
RE Härryda Stora Bugärde 1:135 AB
559447-54358 (11)
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar |
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt.
Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Stomme och grundANNUAL_REPORT | | 50 | år | | | | |
| Värme, vatten och avloppANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| ElinstallationerANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| FasadANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| FönsterANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| Inre ytskiktANNUAL_REPORT | | 15 | år | | | | |
| KöksinredningANNUAL_REPORT | | 15 | år | | | | |
| YttertakANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| RestpostANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| Nedskrivningar av anläggningstillgångar |
| Vid varje balansdag sker en prövning av anläggningtillgångens värde och den skrivs ned om den bedöms ha ett lägre värde än bokfört värde och det kan antas att värdenedgången är bestående. Om det inte längre finns skäl för nedskrivningen återförs den. Nedskrivningen och återföringen redovisas i resultaträkningen. |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
RE Härryda Stora Bugärde 1:135 AB
559447-54359 (11)
| Finansiella instrument |
Finansiella instrument redovisas i enlighet med reglerna i K3 kapitel 11, vilket innebär att värdering sker utifrån anskaffningsvärde.
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar värdepapper, kundfordringar och övriga fordringar, kortfristiga placering, leverantörsskulder, låneskulder och derivatinstrument. Instrumenten redovisas i balansräkningen när bolaget blir part i instrumentets avtalsmässiga villkor.
Finansiella tillgångar tas bort från balansräkningen när rätten att erhålla kassaflöden från instrumentet har löpt ut eller överförts och koncernen har överfört i stort sett alla risker och förmåner som är förknippade med äganderätten.
Finansiella skulder tas bort från balansräkningen när förpliktelserna har reglerats eller på annat sätt upphört. |
| Not 2. Uppgift om moderföretag och koncernredovisning | | | | | | | |
| Moderföretagse-mem-base:ForetagTypModerforetagMember | | | | | | | |
| Namn | RE Equity Omsorg Grupp 7 AB | | | | | | |
| Organisationsnummer | 559288-1394 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Moderföretaget upprättar inte koncernredovisning |
| Moderföretaget upprättar inte koncernredovisning med hänvisning till undantagsreglerna i årsredovisningslagen 7 kap 3§. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2025-01-01 | 2023-09-08 |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -785 449 | -571 510 |
| Summa | | | | -785 449 | -571 510 |
| | | | | |
| Nordea låneränta 753 406 kr. Serafim låneränta 32 043 kr. |
RE Härryda Stora Bugärde 1:135 AB
559447-543510 (11)
| Not 4. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 24 000 000 | |
| Inköp | | | | 0 | 24 000 000 |
| Omklassificeringar | | | | -7 261 839 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 16 738 161 | 24 000 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -307 437 | |
| Årets avskrivningar | | | | -372 943 | -307 437 |
| Utgående avskrivningar | | | | -680 380 | -307 437 |
| | | | | |
| Omklassificeringar | | | | 7 261 839 | 0 |
| Årets avskrivningar på uppskrivet belopp | | | | -365 236 | 0 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 6 896 603 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 22 954 384 | 23 692 563 |
| | | | | |
| Omklassificering av uppskrivningsbelopp för att siffrorna skall matcha uppställningen från bokföringen. Det kan påverka jämförbarheten med föregående räkenskapsår. |
| Not 5. Uppskrivningsfond | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående balans | | | | 5 765 900 | |
| Avsättning till fonden under räkenskapsåret | | | | 0 | 5 765 900 |
| Avskrivning av uppskrivna tillgångar | | | | -289 997 | 0 |
| Utgående balans | | | | 5 475 903 | 5 765 900 |
| | | | | |
| Not 6. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Nordea | | | | 0 | 11 934 000 |
| Serafim | | | | 14 400 000 | 0 |
| | | | | |
RE Härryda Stora Bugärde 1:135 AB
559447-543511 (11)
| Not 7. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 15 300 000 | 15 300 000 |
| | | | | |
| Serafim. Fastighetspantavtal för Härryda Stora Bugärde 1:135. |
| Summa ställda säkerheter | | | | 15 300 000 | 15 300 000 |
| | | | | |