Genomsyn

Start › Hallands län › Tvååker

Erik Svensson Bygg & Snickeri AB

559437-9058AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
2,5 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
82 tkr
Årets resultat 2025
38 tkr
Eget kapital 2025
261 tkr

Utveckling3 räkenskapsår

20252025: 2,5 mkr2,5 mkr20242024: 3,1 mkr3,1 mkr20232023: 1,2 mkr1,2 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 4933 1081 175
Nettoomsättning 2 4923 1081 175
Övriga rörelseintäkter 1––
Rörelsekostnader 2 4002 9371 027
Handelsvaror 1 0601 768752
Övriga externa kostnader 480403194
Personalkostnader 75168956
Av- och nedskrivningar 1097825
Rörelseresultat 93170149
Finansiella poster −12−9−6
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 000
Räntekostnader och liknande resultatposter 1296
Resultat efter finansiella poster 82162143
Bokslutsdispositioner −33−20−40
Förändring av överavskrivningar −33−20−40
Resultat före skatt 49142103
Skatt på årets resultat 113022
Årets resultat 3811281

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023
TILLGÅNGAR 997808824
Anläggningstillgångar 421288366
Materiella anläggningstillgångar 421288366
Maskiner och andra tekniska anläggningar 322131168
Inventarier, verktyg och installationer 99157198
Omsättningstillgångar 576520458
Varulager m.m. 11490–
Färdiga varor och handelsvaror 11490–
Kortfristiga fordringar 249106417
Kundfordringar 1520331
Övriga fordringar 0261
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 968084
Kassa och bank 21332441
EGET KAPITAL OCH SKULDER 997808824
Eget kapital 261223111
Bundet eget kapital 303030
Aktiekapital 303030
Fritt eget kapital 23119381
Balanserat resultat 19381–
Årets resultat 3811281
Obeskattade reserver 926040
Ackumulerade överavskrivningar 926040
Kortfristiga skulder 643525673
Leverantörsskulder 16491269
Skatteskulder 376122
Övriga skulder 433324334
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 104948

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312023-06-12
Anskaffningsvärde 1902082080
Årets inköp –0208–
Försäljningar och utrangeringar 180––
Ackumulerade avskrivningar 9151100
Årets avskrivningar 474210–
Återförda avskrivningar 70––

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2025-12-312024-12-312023-12-312023-06-12
Anskaffningsvärde 4351831830
Årets inköp 2520183–
Ackumulerade avskrivningar 11452150
Årets avskrivningar 623715–

Om bolaget

Adress
ÅHS 45, 432 76 TVÅÅKER
Registrerat
2023-06-13
Bransch
Byggande av bostadshus och andra byggnader

Verksamhet enligt registret

Företaget ska bedriva bygg och snickeritjänster.

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Varberg
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-04-30
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver bygg- och snickeritjänster. Företaget har sitt säte i Varberg .