Tech brows AB
559434-19671 (7)
Årsredovisning
Tech brows AB
Organisationsnummer:
559434-1967
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-07-14.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Tech brows AB
559434-19672 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultering-, försäljning- samt utveckling av programvaror och hemsidor samt därmed förenlig verksamhet. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Bolaget har varit skyldigt att upprätta kontrollbalansräkning. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-05-15 -2023-12-31 | - | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 637 786 | 25 525 | | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -222 507 | -93 135 | | |
| Soliditet (%) | | -98,4 | -15,3 | | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 0 | -93 135 | -68 135 |
| Balanseras i ny räkning | | -93 135 | 93 135 | 0 |
| Årets resultat | | | -222 507 | -222 507 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | -93 135 | -222 507 | -290 642 |
Tech brows AB
559434-19673 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | -93 135 | | | |
| Årets resultat | | -222 507 | | | |
| Medel att disponera | | -315 642 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | -315 642 | | | |
| Summa | | -315 642 | | | |
| | | | | |
Tech brows AB
559434-19674 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-05-15 |
| | | 1 2 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 637 786 | 25 525 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 637 786 | 25 525 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -313 517 | -109 394 |
| Personalkostnader | | | 3 | -502 912 | -7 019 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -17 140 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | -280 | -193 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -833 849 | -116 606 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -196 063 | -91 081 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 26 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -26 470 | -2 055 |
| Summa finansiella poster | | | | -26 444 | -2 054 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -222 507 | -93 135 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -222 507 | -93 135 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -222 507 | -93 135 |
Tech brows AB
559434-19675 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Immateriella anläggningstillgångar | | | | | |
| Koncessioner, patent, licenser, varumärken samt liknande rättigheter | | | 4 | 68 560 | 0 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | | | | 68 560 | 0 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga fordringar | | | | 12 900 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 12 900 | 0 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 81 460 | 0 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 96 270 | 238 230 |
| Övriga fordringar | | | | 44 223 | 8 584 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 7 010 | 8 623 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 147 503 | 255 437 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 66 456 | 189 804 |
| Summa kassa och bank | | | | 66 456 | 189 804 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 213 959 | 445 241 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 295 419 | 445 241 |
Tech brows AB
559434-19676 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | -93 135 | 0 |
| Årets resultat | | | | -222 507 | -93 135 |
| Summa fritt eget kapital | | | | -315 642 | -93 135 |
| Summa eget kapital | | | | -290 642 | -68 135 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 90 907 | 166 667 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 90 907 | 166 667 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 95 781 | 86 391 |
| Leverantörsskulder | | | | 3 548 | 48 321 |
| Övriga skulder | | | | 67 958 | 39 915 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 327 867 | 172 082 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 495 154 | 346 709 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 295 419 | 445 241 |
| | | | | |
Tech brows AB
559434-19677 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Koncessioner, patent, licenser, varumärken samt liknande rättigheter | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Väsentliga händelser efter balansdagen |
| Det förbrukade aktiekapitalet återställdes under 2025 tack vare kraftigt ökad omsättning och lönsamhet. |
| Not 3. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-05-15 2023-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 4. Koncessioner, patent, licenser, varumärken samt liknande rättigheter | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 85 700 | |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 85 700 | 0 |
| | | | | |
| Årets avskrivningar | | | | -17 140 | 0 |
| Utgående avskrivningar | | | | -17 140 | 0 |
| | | | | |