Förvaltningsberättelse
Styrelsen för RE Tanum 1:153, Tanumshede 1:25 AB, 559428-4373, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2023-03-30 - 2024-08-31.
Verksamheten
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget bedriver verksamhet inom fastighetsförvaltning och relaterade tjänster. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Under det senaste räkenskapsåret har bolaget uppvisat en positiv utveckling i sin finansiella rapportering. Bolagets soliditet visar också en stabil grund för fortsatt verksamhet och tillväxt. Bolaget har förvärvat en fastighet den 3/5 -2024
Rättvisande översikt över utvecklingen
| Nettoomsättning |
1 141 720 |
| Resultat efter finansiella poster |
330 240 |
| Balansomslutning |
40 987 644 |
| Soliditet % |
31,1 |
Förändringar i eget kapital
| Insatt kapital vid bolagets start |
25 000 |
|
| Uppskrivning av anläggningstillgång |
|
9 492 349 |
| Utgående balans |
25 000 |
9 492 349 |
Resultatdisposition
| Balanserat resultat |
3 226 940 |
| Medel att disponera |
3 226 940 |
| Utdelning |
0 |
| Balanseras i ny räkning |
3 226 940 |
| Summa |
3 226 940 |
Kommentar till resultatdisposition
Ökningen i det balanserade egna kapitalet beror på lämnade koncernbidrag och erhållna aktieägartillskott från moderbolaget.
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper
Redovisnings- och värderingsprinciper
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3).
Avskrivning
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar enligt plan och eventuella nedskrivningar.
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod med hänsyn till väsentligt restvärde. Följande nyttjandeperioder används:
Not 2 Byggnader och mark
| Inköp |
28 044 900 |
| Utgående anskaffningsvärden |
28 044 900 |
| Årets avskrivningar |
-151 099 |
| Utgående avskrivningar |
-151 099 |
| Årets uppskrivningar |
11 955 100 |
| Utgående uppskrivningar |
11 955 100 |
| Redovisat värde |
39 848 901 |
Not 3 Uppskrivningsfond
| Avsättning till fonden under räkenskapsåret |
9 492 349 |
| Utgående balans |
9 492 349 |