FrisörStålis AB
559423-24891 (8)
Årsredovisning
FrisörStålis AB
Organisationsnummer:
559423-2489
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Listerby
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-04-15.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FrisörStålis AB
559423-24892 (8)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget med säte i Listerby bedriver frisörverksamhet i hyrda lokaler. Detta är bolagets tredje verksamhetsår. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Omsättningen ökade med bibehållen vinstmarginal. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-02-22 -2023-12-31 | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 424 596 | 374 639 | 328 447 | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 12 684 | 315 | 14 692 | |
| Soliditet (%) | | 51,6 | 42,9 | 42,9 | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 8 808 | 316 | 34 124 |
| Balanseras i ny räkning | | 316 | -316 | 0 |
| Årets resultat | | | 7 613 | 7 613 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 9 124 | 7 613 | 41 737 |
FrisörStålis AB
559423-24893 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 9 124 | | | |
| Årets resultat | | 7 613 | | | |
| Medel att disponera | | 16 737 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 16 737 | | | |
| Summa | | 16 737 | | | |
| | | | | |
FrisörStålis AB
559423-24894 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | 1 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 424 596 | 374 639 |
Förändring av lager av produkter i arbete, färdiga varor och pågående arbete för annans räkning | | | | 0 | -4 775 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 0 | 25 000 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 424 596 | 394 864 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -54 942 | -39 797 |
| Övriga externa kostnader | | | | -91 751 | -95 166 |
| Personalkostnader | | | 2 | -251 072 | -245 492 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -14 300 | -14 300 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -412 065 | -394 755 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 12 531 | 109 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 213 | 266 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -60 | -60 |
| Summa finansiella poster | | | | 153 | 206 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 12 684 | 315 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -3 135 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -3 135 | 0 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 9 549 | 315 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -1 936 | 0 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 7 613 | 315 |
FrisörStålis AB
559423-24895 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 3 | 1 300 | 2 600 |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 4 | 13 000 | 26 000 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 14 300 | 28 600 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 14 300 | 28 600 |
| | | | | |
| Varulager m.m. | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | 15 557 | 15 557 |
| Summa varulager m.m. | | | | 15 557 | 15 557 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 7 950 | 3 350 |
| Övriga fordringar | | | | 43 967 | 26 971 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 51 917 | 30 321 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 9 506 | 11 804 |
| Summa kassa och bank | | | | 9 506 | 11 804 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 76 980 | 57 682 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 91 280 | 86 282 |
FrisörStålis AB
559423-24896 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 9 124 | 8 808 |
| Årets resultat | | | | 7 613 | 316 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 16 737 | 9 124 |
| Summa eget kapital | | | | 41 737 | 34 124 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 6 772 | 3 637 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 6 772 | 3 637 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Förskott från kunder | | | | 1 830 | 650 |
| Leverantörsskulder | | | | 6 471 | 3 251 |
| Skatteskulder | | | | 3 391 | 4 366 |
| Övriga skulder | | | | 31 079 | 40 254 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 42 771 | 48 521 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 91 280 | 86 282 |
| | | | | |
FrisörStålis AB
559423-24897 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 3 | år |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | | | | 3 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 3 900 | 0 |
| Inköp | | | | 0 | 3 900 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 3 900 | 3 900 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -1 300 | 0 |
| Årets avskrivningar | | | | -1 300 | -1 300 |
| Utgående avskrivningar | | | | -2 600 | -1 300 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 300 | 2 600 |
FrisörStålis AB
559423-24898 (8)
| Not 4. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 39 000 | 0 |
| Inköp | | | | 0 | 39 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 39 000 | 39 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -13 000 | 0 |
| Årets avskrivningar | | | | -13 000 | -13 000 |
| Utgående avskrivningar | | | | -26 000 | -13 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 13 000 | 26 000 |