Start › Stockholms län › Stockholm
EyraPentagram AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 247 | 248 | 6 563 | – |
| Nettoomsättning | 246 | 198 | 1 005 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 50 | 1 400 | – |
| Rörelsekostnader | 935 | 1 062 | 6 366 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 | 97 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 5 234 | – |
| Övriga externa kostnader | 93 | 132 | 496 | – |
| Av- och nedskrivningar | 832 | 832 | 635 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 7 | 1 | 1 | – |
| Rörelseresultat | −688 | −814 | 197 | – |
| Finansiella poster | −1 | 0 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −689 | −814 | 198 | – |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 50 | −50 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 50 | – | – |
| Resultat före skatt | −689 | −764 | 148 | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 32 | – |
| Årets resultat | −689 | −764 | 116 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 934 | 2 808 | 3 651 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 860 | 2 691 | 3 523 | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 860 | 2 691 | 3 523 | – |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 1 860 | 2 691 | 3 523 | – |
| Omsättningstillgångar | 75 | 116 | 128 | – |
| Kortfristiga fordringar | 40 | 66 | 48 | – |
| Övriga fordringar | 4 | 5 | 36 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 36 | 60 | 12 | – |
| Kassa och bank | 35 | 50 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 934 | 2 808 | 3 651 | – |
| Eget kapital | 1 143 | 1 832 | 2 596 | 30 |
| Bundet eget kapital | 1 890 | 2 721 | 3 553 | – |
| Aktiekapital | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Fritt eget kapital | −747 | −889 | 2 566 | – |
| Balanserat resultat | −58 | −125 | 3 523 | – |
| Årets resultat | −689 | −764 | 116 | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 50 | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 724 | 912 | – | – |
| Skulder till intresseföretag | 676 | 864 | – | – |
| Övriga skulder | 48 | 48 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 68 | 64 | 1 005 | – |
| Leverantörsskulder | 38 | 15 | 849 | – |
| Skatteskulder | 0 | 32 | 32 | – |
| Övriga skulder | 30 | 0 | 53 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 17 | 54 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 2 450 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget bedriver verksamhet inom filmindustrin. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Räkenskapsåret 2022/2023 var förlängt (13 månader).
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget bedriver verksamhet inom filmindustrin. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat med mer än 30 procent mot förgående år på grund av minskade intäkter gällande distribution av bolagets film. Förgående räkenskapsår var förlängt (13 månader).
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet inom filmproduktion.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Detta är företagets första förlängda räkenskapsår, perioden 2022-12-29 till 2023-12-31
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Företaget har under innevarande år arbetat med långfilmsproduktionen " Ur mörkret" som har premiär under våren 2024. Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut Långfilmen " Ur mörkret" har biopremiär i mars 2024. Filmen har setts av över 6500 personer på bio och går nu in i en fas där konsumenter kan köpa filmen hemifrån. Internationella försäljning av filmen fortlöper och vi kan förvänta oss resultat av detta under hösten 2024, Tills filmen har genomgått hela sin säljprocess, vilket beräknas vara klart under 2025, kommer det gå att avgöra filmens finansiella framgång.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Om bolaget
- Registrerat
- 2022-12-29
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Filmproduktion, långfilm.
Bankgironummer
- 5969-4281
- EYRAPENTAGRAM AB
kontrollerat 2026-10-25
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-19
- Programvara
- Visma Bokslut
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.