Appercut Development AB
559413-82071 (7)
Årsredovisning
Appercut Development AB
Organisationsnummer:
559413-8207
Räkenskapsår:
2023-11-01 -
2024-10-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Täby
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-11-12.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Appercut Development AB
559413-82072 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT och företags organisation. Företaget har sitt säte i Täby. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-11-01 -2024-10-31 | 2022-12-20 -2023-10-31 | - | - |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 13 | | |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 86 | 120 | | |
| Soliditet (%) | | 97,8 | 94,1 | | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 25 000 | 119 941 | 169 941 |
| Utdelning | | | -75 000 | -75 000 |
| Erhållna aktieägartillskott | | -25 000 | | -25 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 45 003 | -44 941 | 62 |
| Årets resultat | | | 85 545 | 85 545 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 45 003 | 85 545 | 155 548 |
Appercut Development AB
559413-82073 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 45 003 | | | |
| Årets resultat | | 85 545 | | | |
| Medel att disponera | | 130 548 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 80 548 | | | |
| Summa utdelning | | 80 548 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 50 000 | | | |
| Summa | | 130 548 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Appercut Development AB
559413-82074 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-11-01 | 2022-12-20 |
| | | 1 | 2024-10-31 | 2023-10-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | -1 | 12 800 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | -1 | 12 800 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -13 288 | -14 397 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -13 288 | -14 397 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -13 289 | -1 597 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | 98 800 | 121 600 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 34 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | 98 834 | 121 600 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 85 545 | 120 003 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 85 545 | 120 003 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -62 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 85 545 | 119 941 |
Appercut Development AB
559413-82075 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-10-31 | 2023-10-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 2 | 44 270 | 44 270 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 44 270 | 44 270 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 44 270 | 44 270 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 3 013 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 0 | 121 600 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 3 013 | 121 600 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 111 790 | 14 673 |
| Summa kassa och bank | | | | 111 790 | 14 673 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 114 803 | 136 273 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 159 073 | 180 543 |
Appercut Development AB
559413-82076 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-10-31 | 2023-10-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 45 003 | 25 000 |
| Årets resultat | | | | 85 545 | 119 941 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 130 548 | 144 941 |
| Summa eget kapital | | | | 155 548 | 169 941 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 0 | 62 |
| Övriga skulder | | | | 1 525 | 3 540 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 2 000 | 7 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 3 525 | 10 602 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 159 073 | 180 543 |
| | | | | |
Appercut Development AB
559413-82077 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2024-10-31 | 2023-10-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 44 270 | |
| Inköp | | | | 0 | 44 270 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 44 270 | 44 270 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 44 270 | 44 270 |