Genomsyn

Start › Västernorrlands län › Sollefteå

Etek Fordonsservice i Sundsvall AB

559410-7525AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
5,8 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
154 tkr
Årets resultat 2025
123 tkr
Eget kapital 2025
527 tkr

Utveckling3 räkenskapsår

20252025: 5,8 mkr5,8 mkr20242024: 6,3 mkr6,3 mkr20232023: 3,7 mkr3,7 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 5 7666 3563 711
Nettoomsättning 5 7666 3073 683
Övriga rörelseintäkter 04929
Rörelsekostnader 5 5626 2033 690
Råvaror och förnödenheter 2 305––
Handelsvaror –2 7551 461
Övriga externa kostnader 1 6651 8211 306
Personalkostnader 1 4291 467808
Av- och nedskrivningar 162160115
Rörelseresultat 20415422
Finansiella poster −50−88−77
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 201
Räntekostnader och liknande resultatposter 528878
Resultat efter finansiella poster 15466−56
Bokslutsdispositioner –062
Erhållna koncernbidrag –062
Resultat före skatt 154666
Skatt på årets resultat 32171
Årets resultat 123495

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023
TILLGÅNGAR 1 9212 2402 347
Anläggningstillgångar 1 0841 2461 385
Materiella anläggningstillgångar 1 0841 2461 385
Inventarier, verktyg och installationer 1 0841 2461 385
Omsättningstillgångar 837994962
Varulager m.m. 1064951
Råvaror och förnödenheter 1064951
Kortfristiga fordringar 506650477
Kundfordringar 7919395
Fordringar hos koncernföretag 1006262
Övriga fordringar 3367
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 324359313
Kassa och bank 225296434
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 9212 2402 347
Eget kapital 527404355
Bundet eget kapital 505050
Aktiekapital 505050
Fritt eget kapital 477354305
Balanserat resultat 354305300
Årets resultat 123495
Långfristiga skulder 456728984
Skulder till kreditinstitut 433703983
Övriga skulder 23240
Kortfristiga skulder 9391 1091 008
Skulder till kreditinstitut 280280280
Leverantörsskulder 355534538
Skatteskulder 5321–
Övriga skulder 11912389
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 132151101
Ställda säkerheter –1 4301 526
Företagsinteckningar 600600600
Äganderättsförbehåll 729830926

ÄgarfinansieringBelopp i tkr

Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.

Post202520242023
Tillfört aktieägartillskott ––300
Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott 300––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Etek Fordonsservice i Sundsvall AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Etek Fordonsservice i Sundsvall ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Etek Fordonsservice i Sundsvall AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Etek Fordonsservice i Sundsvall AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Etek Fordonsservice i Sundsvall ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Etek Fordonsservice i Sundsvall AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Etek Fordonsservice i Sundsvall AB för räkenskapsåret 2022-12-08 -- 2023-12-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Etek Fordonsservice i Sundsvall ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Etek Fordonsservice i Sundsvall AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-07
Anskaffningsvärde 1 5221 5221 5000
Årets inköp 0221 500–
Ackumulerade avskrivningar 4372761150
Årets avskrivningar 162160115–

Om bolaget

Adress
SAND 125, 881 91 SOLLEFTEÅ
Registrerat
2022-12-08
Bransch
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar

Verksamhet enligt registret

Företaget ska bedriva verksamhet inom fordonsservice och reparationer, samt försäljning av reservdelar och tillbehör till motorfordon.

Bankgironummer

5951-3309
ETEK FORDONSSERVICE I SUNDSVALL AB
kontrollerat 2026-10-25

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Företaget har sitt säte i Sollefteå Kommun.
Revision
Ja
Revisionsfirma
Baker Tilly Asplunds AB
Årsstämma
2026-06-02
Programvara
Hogia Audit med Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver bilverkstad i Sundsvall.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025119 kB Öppna
202478 kB Öppna
202378 kB Öppna

Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna

Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.

Moderföretag