Årsredovisning
för
Räkenskapsåret
2025
Fastställelseintyg
|
Impilo Management (No. 4) AB Org.nr 559410-5859 |
1 (5) |
|
|
|
|
|
Styrelsen för Impilo Management (No. 4) AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2025.
Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla
belopp i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Förvaltningsberättelse
Företaget har sitt säte i Stockholm.
Ägarförhållanden
Impilo Partners, organisationsnummer 559168-5937, äger 99,89% av Bolagets utställda aktier.
|
Flerårsöversikt (Tkr) |
2025 |
2024 |
2022/23 |
|
|
|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
(13 mån) |
|
|
|
Resultat efter finansiella poster |
|
|
|
|
|
|
Soliditet (%) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Förändringar i eget kapital
|
|
Aktie- |
Fri överkurs- |
Balanserat |
Årets |
Totalt |
|
|
kapital |
fond |
resultat |
resultat |
|
|
Belopp vid årets ingång |
|
3 204 945 |
|
|
|
|
Disposition enligt beslut |
|
|
|
|
|
|
Vinstdisposition |
|
|
15 699 560 |
-15 699 560 |
0 |
|
Minskning av aktiekapital |
-3 785 |
|
|
|
-3 785 |
|
Fondemission |
3 785 |
|
-3 785 |
|
0 |
|
Nyemission |
66 |
1 382 898 |
|
|
1 382 964 |
|
Utdelning |
|
|
-12 687 774 |
|
-12 687 774 |
|
Årets resultat |
|
|
|
|
|
|
Belopp vid årets utgång |
|
4 587 843 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Resultatdisposition
Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel (kronor):
| Fri överkursfond |
| Balanserat resultat |
| Årets resultat |
| Överförs i ny räkning |
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
|
Impilo Management (No. 4) AB Org.nr 559410-5859 |
|
|
2 (5) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Resultaträkning |
Not |
2025-01-01 -2025-12-31 |
2024-01-01 -2024-12-31 |
|
|
Rörelseintäkter |
|
|
|
|
|
|
Övriga rörelseintäkter |
|
|
|
|
|
|
Summa rörelseintäkter |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rörelsekostnader |
|
|
|
|
|
|
Övriga externa kostnader |
|
- |
|
- |
|
|
Övriga rörelsekostnader |
|
- |
|
- |
|
|
Summa rörelsekostnader |
|
- |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rörelseresultat |
|
- |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Resultat från finansiella poster |
|
|
|
|
|
|
Resultat från andelar i koncernföretag |
2 |
|
|
|
|
|
Värdeförändring av finansiella tillgångar |
3 |
|
|
- |
|
|
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter |
|
|
|
|
|
|
Räntekostnader och liknande resultatposter |
|
- |
|
|
|
|
Summa finansiella poster |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Resultat efter finansiella poster |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Resultat före skatt |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skatter |
|
|
|
|
|
|
Skatt på årets resultat |
|
- |
|
|
|
|
Årets resultat |
|
|
|
|
|
|
Impilo Management (No. 4) AB Org.nr 559410-5859 |
|
|
3 (5) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Balansräkning |
Not |
2025-12-31 |
2024-12-31 |
|
|
TILLGÅNGAR |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Anläggningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Finansiella anläggningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
Andelar i koncernföretag |
4 |
|
|
|
|
|
Summa finansiella anläggningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Summa anläggningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Omsättningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kortfristiga fordringar |
|
|
|
|
|
|
Övriga fordringar |
|
|
|
|
|
|
Kortfristiga fordringar |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kassa och bank |
|
|
|
|
|
|
Kassa och bank |
|
817 833 |
|
10 124 625 |
|
|
Summa kassa och bank |
|
817 833 |
|
10 124 625 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Summa omsättningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SUMMA TILLGÅNGAR |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EGET KAPITAL OCH SKULDER |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Eget kapital |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bundet eget kapital |
|
|
|
|
|
|
Aktiekapital |
|
|
|
|
|
|
Summa bundet eget kapital |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Fritt eget kapital |
|
|
|
|
|
|
Fri överkursfond |
|
|
|
|
|
|
Balanserat resultat |
|
|
|
|
|
|
Årets resultat |
|
|
|
|
|
|
Summa fritt eget kapital |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Summa eget kapital |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kortfristiga skulder |
|
|
|
|
|
|
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter |
|
|
|
|
|
|
Summa kortfristiga skulder |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Impilo Management (No. 4) AB Org.nr 559410-5859 |
4 (5) |
|
|
|
|
|
Noter
Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2012:1 Årsredovisning
och koncernredovisning (K3). Koncernmoderbolaget, Impilo Partners AB (organisationsnummer
559168-5937), Stockholm, Sverige, upprättar koncernredovisning i enlighet med av EU godkända
International Financial Reporting Standards (IFRS) med tillämpning av RFR1.
Redovisningsprinciperna är oförändrade jämfört med föregående år.
Nedan följer en sammanställning av Bolagets väsentliga redovisningsprinciper.
Utländsk valuta
Bolagets redovisningsvaluta är SEK. Likvida medel, fordringar och skulder i annan valuta än SEK
värderas till balansdagens kurs.
Intäktsredovisning
Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i den
omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och intäkterna
kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Finansiella instrument
Investeringar i dotterföretag redovisas initialt till anskaffningsvärde och därefter till verkligt värde via
resultaträkningen som finansiell intäkt. Bolaget använder därmed möjligheten att tillämpa IFRS 9 i enighet
med K3 kapitel 12 punkt 1.
Utdelningar från dotterbolag redovisas som en finansiell intäkt.
Övriga fordringar
Fordringar redovisas som omsättningstillgångar med undantag för poster med förfallodag mer än 12
månader efter balansdagen, vilka klassificeras som anläggningstillgångar. Fordringar tas upp till det
belopp som förväntas bli inbetalt efter avdrag för individuellt bedömda osäkra fordringar.
Övriga skulder
Skulder redovisas initialt till erhållet belopp efter avdrag for transaktionskostnader. Skiljer sig det
redovisade beloppet från det belopp som ska återbetalas vid förfallotidpunkten justeras mellanskillnaden.
Härigenom överensstämmer vid förfallotidpunkten det redovisade beloppet och det belopp som ska
återbetalas.
Nyckeltalsdefinitioner
Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finasiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Soliditet (%)
Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent
av balansomslutning.
|
Impilo Management (No. 4) AB Org.nr 559410-5859 |
5 (5) |
|
|
|
|
|
Not 2 Resultat från andelar i koncernföretag
|
|
2025 |
2024 |
|
|
|
|
|
|
|
Erhållna utdelningar |
|
|
|
|
Resultat vid avyttringar |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Not 3 Värdeförändring av finansiella tillgångar
|
|
2025 |
2024 |
|
|
|
|
|
|
|
Förändring i verkligt värde |
4 514 694 |
-390 038 |
|
|
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
Not 4 Andelar i koncernföretag
|
|
2025-12-31 |
2024-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Ingående balans |
17 977 494 |
12 300 479 |
|
|
Förvärv |
1 382 964 |
6 067 052 |
|
|
Försäljningar |
- |
|
|
|
Förändring i verkligt värde |
4 514 694 |
-390 037 |
|
|
Utgående balans |
22 941 110 |
17 977 494 |
|
|
|
|
|
|
|
Redovisat värde |
|
|
|
|
|
|
|
|
Not 5 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Det har inte inträffat några väsentliga händelser utanför den löpande verksamheten efter
räkenskapsårets slut.
Stockholm