Romberg & Co AB
559408-12581 (8)
Årsredovisning
Romberg & Co AB
Organisationsnummer:
559408-1258
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-07-31.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Romberg & Co AB
559408-12582 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Bolaget utför grävarbeten till privatpersoner och på entreprenad. Även snickeri till privatpersoner. Bolaget skall också bedriva konsultverksamhet inom företagsledning, IT och idrott. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2022-11-25 -2023-12-31 | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 829 023 | 550 137 | 223 049 | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 21 274 | 170 219 | 171 424 | |
| Soliditet (%) | | 90,2 | 82,8 | 75,9 | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 171 424 | 170 220 | 366 644 |
| Balanseras i ny räkning | | 169 341 | -170 220 | -879 |
| Årets resultat | | | 15 210 | 15 210 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 340 765 | 15 210 | 380 975 |
Romberg & Co AB
559408-12583 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 340 765 | | | |
| Årets resultat | | 15 210 | | | |
| Medel att disponera | | 355 975 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 355 975 | | | |
| Summa | | 355 975 | | | |
| | | | | |
Romberg & Co AB
559408-12584 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | 1 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 829 023 | 550 137 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 829 023 | 550 137 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -1 429 | -7 835 |
| Övriga externa kostnader | | | | -325 440 | -240 410 |
| Personalkostnader | | | 2 | -413 819 | -219 189 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -63 800 | -63 100 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -804 488 | -530 534 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 24 535 | 19 603 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 150 000 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 26 | 2 268 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -3 287 | -1 652 |
| Summa finansiella poster | | | | -3 261 | 150 616 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 21 274 | 170 219 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 21 274 | 170 219 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -6 064 | 0 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 15 210 | 170 219 |
Romberg & Co AB
559408-12585 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Immateriella anläggningstillgångar | | | | | |
| Koncessioner, patent, licenser, varumärken samt liknande rättigheter | | | 3 | 80 000 | 120 000 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | | | | 80 000 | 120 000 |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 4 | 0 | 23 800 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 23 800 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 80 000 | 143 800 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 67 130 | 66 066 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 141 000 | 121 000 |
| Övriga fordringar | | | | 122 874 | 74 741 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 331 004 | 261 807 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 11 512 | 37 073 |
| Summa kassa och bank | | | | 11 512 | 37 073 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 342 516 | 298 880 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 422 516 | 442 680 |
Romberg & Co AB
559408-12586 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 340 765 | 171 424 |
| Årets resultat | | | | 15 210 | 170 220 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 355 975 | 341 644 |
| Summa eget kapital | | | | 380 975 | 366 644 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 19 433 | 51 003 |
| Skatteskulder | | | | 6 064 | 0 |
| Övriga skulder | | | | 5 744 | 14 733 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 10 300 | 10 300 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 41 541 | 76 036 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 422 516 | 442 680 |
| | | | | |
Romberg & Co AB
559408-12587 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Koncessioner, patent, licenser, varumärken samt liknande rättigheter | | | | 5 | år |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 3-5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Koncessioner, patent, licenser, varumärken samt liknande rättigheter | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 200 000 | 200 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 200 000 | 200 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -80 000 | -40 000 |
| Årets avskrivningar | | | | -40 000 | -40 000 |
| Utgående avskrivningar | | | | -120 000 | -80 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 80 000 | 120 000 |
| Not 4. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 70 000 | 70 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 70 000 | 70 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -46 200 | -23 100 |
| Årets avskrivningar | | | | -23 800 | -23 100 |
| Utgående avskrivningar | | | | -70 000 | -46 200 |
| | | | | |