MM Stockholm AB
559404-85881 (6)
Årsredovisning
MM Stockholm AB
Organisationsnummer:
559404-8588
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Upplands Väsby
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
MM Stockholm AB
559404-85882 (6)
| Allmänt om verksamheten |
Bolagets verksamhet tillhör taxibranschen. Det är bolaget första räkenskapsår. Företaget har sitt säte i Upplands Väsby kommun. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2022-11-07 -2023-12-31 | - | - |
| Nettoomsättning (tkr) | | 1 888 | 862 | | |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 328 | 246 | | |
| Soliditet (%) | | 53,9 | 41,1 | | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 0 | 195 070 | 220 070 |
| Balanseras i ny räkning | | 195 070 | -195 070 | 0 |
| Årets resultat | | | 194 604 | 194 604 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 195 070 | 194 604 | 414 674 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 195 070 | | | |
| Årets resultat | | 194 604 | | | |
| Medel att disponera | | 389 674 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 389 674 | | | |
| Summa | | 389 674 | | | |
| | | | | |
MM Stockholm AB
559404-85883 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2022-11-07 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 887 654 | 862 273 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 144 676 | 81 795 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 2 032 330 | 944 068 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -675 676 | -277 095 |
| Övriga externa kostnader | | | | -142 144 | -70 809 |
| Personalkostnader | | | 2 | -756 397 | -295 695 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -107 277 | -44 298 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 681 494 | -687 897 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 350 836 | 256 171 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 137 | 258 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -22 923 | -10 800 |
| Summa finansiella poster | | | | -22 786 | -10 542 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 328 050 | 245 629 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -82 476 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -82 476 | 0 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 245 574 | 245 629 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -50 970 | -50 559 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 194 604 | 195 070 |
MM Stockholm AB
559404-85884 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 409 410 | 221 487 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 409 410 | 221 487 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 409 410 | 221 487 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 23 075 | 17 404 |
| Övriga fordringar | | | | 51 576 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 74 651 | 17 404 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 406 853 | 297 135 |
| Summa kassa och bank | | | | 406 853 | 297 135 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 481 504 | 314 539 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 890 914 | 536 026 |
MM Stockholm AB
559404-85885 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 195 070 | 0 |
| Årets resultat | | | | 194 604 | 195 070 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 389 674 | 195 070 |
| Summa eget kapital | | | | 414 674 | 220 070 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 82 476 | 0 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 82 476 | 0 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 245 364 | 148 945 |
| Övriga skulder | | | | 0 | 83 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 245 364 | 231 945 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 68 067 | 31 839 |
| Övriga skulder | | | | 35 787 | 17 925 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 44 546 | 34 247 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 148 400 | 84 011 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 890 914 | 536 026 |
| | | | | |
MM Stockholm AB
559404-85886 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2024-01-01 - 2024-12-31 | 2022-11-07 - 2023-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 265 785 | |
| Inköp | | | | 295 200 | 265 785 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 560 985 | 265 785 |
| | | | | |
| Utgående avskrivningar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -44 298 | |
| Årets nedskrivningar | | | | -107 277 | -44 298 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -151 575 | -44 298 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 409 410 | 221 487 |