Start › Södermanlands län › Strängnäs
PelSu Konsult AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 687 | 1 115 | 1 065 | 1 | – |
| Nettoomsättning | 686 | 1 115 | 1 065 | 1 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 263 | 752 | 503 | 13 | – |
| Övriga externa kostnader | 89 | 66 | 93 | 13 | – |
| Personalkostnader | 168 | 682 | 411 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 2 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 4 | 1 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 424 | 363 | 561 | −12 | – |
| Finansiella poster | −1 | 1 | 0 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 423 | 364 | 561 | −12 | – |
| Resultat före skatt | 423 | 364 | 561 | −12 | – |
| Skatt på årets resultat | 87 | 76 | 113 | – | – |
| Årets resultat | 336 | 288 | 448 | −12 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 708 | 597 | 775 | 13 | – |
| Anläggningstillgångar | 8 | 11 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 | 11 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 8 | 11 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 700 | 586 | 775 | 13 | – |
| Kortfristiga fordringar | 75 | 293 | 117 | 2 | – |
| Kundfordringar | 0 | 179 | 117 | – | – |
| Övriga fordringar | 75 | 114 | 0 | 2 | – |
| Kassa och bank | 624 | 293 | 658 | 11 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 708 | 597 | 775 | 13 | – |
| Eget kapital | 465 | 349 | 461 | 13 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 440 | 324 | 436 | −12 | – |
| Balanserat resultat | 104 | 36 | −12 | – | – |
| Årets resultat | 336 | 288 | 448 | −12 | – |
| Kortfristiga skulder | 243 | 248 | 314 | – | – |
| Skatteskulder | 107 | 189 | 113 | – | – |
| Övriga skulder | 123 | 51 | 192 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 8 | 8 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 320 | 220 | 400 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 | 13 |
| Årets inköp | – | 13 |
| Ackumulerade avskrivningar | 5 | 2 |
| Årets avskrivningar | 3 | 2 |
Om bolaget
- Adress
- KALVSTIGEN 10, 645 51 STRÄNGNÄS
- Registrerat
- 2022-10-25
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolagets huvudsakliga verksamhet är finansiell rådgivning samt ägande och förvaltande av fast och lös egendom, och värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5928-1022
- PelSu Konsult AB
kontrollerat 2026-10-24
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Strängnäs
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-22
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver rådgivning inom finansiell sektor, samt skall i framtiden äga och förvalta såväl fast och lös egenomdom samt värdepappaer. Företaget har sitt säte i Strängnäs .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.