Genomsyn

Start › Stockholms län › Bro

Gulmåra Bygg AB

559402-6907AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,1 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
70 tkr
Årets resultat 2025
64 tkr
Eget kapital 2025
886 tkr

Utveckling3 räkenskapsår

20252025: 1,1 mkr1,1 mkr20242024: 791 tkr791 tkr20232023: 692 tkr692 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 067791692
Nettoomsättning 1 067791692
Övriga rörelseintäkter 000
Rörelsekostnader 998842674
Handelsvaror 05–
Övriga externa kostnader 18811525
Personalkostnader 810723649
Rörelseresultat 69−5118
Finansiella poster 1331503
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar 0320500
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1113
Räntekostnader och liknande resultatposter 00–
Resultat efter finansiella poster 70280522
Resultat före skatt 70280522
Skatt på årets resultat 604
Årets resultat 64280517

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023
TILLGÅNGAR 1 0721 1071 042
Anläggningstillgångar 629629629
Finansiella anläggningstillgångar 629629629
Andra långfristiga värdepappersinnehav 430430430
Andra långfristiga fordringar 199199199
Omsättningstillgångar 443478413
Kortfristiga fordringar 1825111
Kundfordringar 7937–
Övriga fordringar 111411
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 92––
Kassa och bank 261427403
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 0721 1071 042
Eget kapital 886822542
Bundet eget kapital 252525
Aktiekapital 252525
Fritt eget kapital 861797517
Balanserat resultat 797517–
Årets resultat 64280517
Kortfristiga skulder 186284500
Leverantörsskulder 01–
Övriga skulder 186284500
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 000

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga fordringar

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-10-24
Anskaffningsvärde 1991991990
Årets inköp ––199–

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-10-24
Anskaffningsvärde 4304304300
Årets inköp ––430–
Återförda nedskrivningar ––430–

Om bolaget

Adress
GULMÅRAVÄGEN 9, 197 34 BRO
Registrerat
2022-10-25
Bransch
Byggnadssnickeriarbeten

Verksamhet enligt registret

Installation av vitvaror.

Bankgironummer

5924-0671
Gulmåra Bygg Ab
kontrollerat 2026-10-24

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Stockholms Län
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-03-25
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Installation av vitvaror. Företaget har sitt säte i Stockholms Län .

Väsentliga händelser

Väsentliga händelser under räkenskapsåret inga väsentliga händelser har skett under året.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20258 kB Öppna
20248 kB Öppna
20237 kB Öppna