Start › Skåne län › Landskrona
MB SUB Restaurang AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 807 | 3 896 | 2 004 |
| Nettoomsättning | 3 806 | 3 742 | 1 998 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 155 | 6 |
| Rörelsekostnader | 3 758 | 3 766 | 2 220 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 167 | 1 234 | 728 |
| Handelsvaror | 406 | 466 | 252 |
| Övriga externa kostnader | 999 | 967 | 493 |
| Personalkostnader | 1 046 | 959 | 663 |
| Av- och nedskrivningar | 140 | 140 | 85 |
| Rörelseresultat | 49 | 130 | −216 |
| Finansiella poster | −32 | −39 | −23 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 33 | 39 | 23 |
| Resultat efter finansiella poster | 16 | 92 | −239 |
| Resultat före skatt | 16 | 92 | −239 |
| Årets resultat | 16 | 92 | −239 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 635 | 893 | 915 |
| Anläggningstillgångar | 392 | 532 | 693 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 230 | 325 | 421 |
| Goodwill | 230 | 325 | 421 |
| Materiella anläggningstillgångar | 106 | 150 | 194 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 106 | 150 | 194 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 57 | 57 | 78 |
| Andra långfristiga fordringar | 57 | 57 | 78 |
| Omsättningstillgångar | 242 | 360 | 223 |
| Varulager m.m. | 27 | 43 | 29 |
| Råvaror och förnödenheter | 27 | 43 | 29 |
| Kortfristiga fordringar | 146 | 164 | 160 |
| Kundfordringar | 44 | 44 | 47 |
| Övriga fordringar | 23 | 11 | 13 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 79 | 109 | 99 |
| Kassa och bank | 70 | 154 | 34 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 635 | 893 | 915 |
| Eget kapital | 138 | 122 | 31 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 113 | 97 | 6 |
| Balanserat resultat | 97 | 6 | 245 |
| Årets resultat | 16 | 92 | −239 |
| Långfristiga skulder | 153 | 265 | 396 |
| Skulder till kreditinstitut | 153 | 263 | 356 |
| Övriga skulder | 0 | 2 | 41 |
| Kortfristiga skulder | 344 | 506 | 488 |
| Skulder till kreditinstitut | 102 | 102 | 102 |
| Leverantörsskulder | 84 | 199 | 116 |
| Övriga skulder | 55 | 111 | 165 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 103 | 95 | 106 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 20 | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 245 |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | 20 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% eftersom man endast omsatte i sex månader förra räkneskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-10-20 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 479 | 479 | 479 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 250 | 154 | 58 | – |
| Årets avskrivningar | 96 | 96 | 58 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-10-20 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 221 | 221 | 221 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 221 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 115 | 71 | 27 | – |
| Årets avskrivningar | 44 | 44 | 27 | – |
Om bolaget
- Adress
- ÖSTERLEDEN 180, 261 35 LANDSKRONA
- Registrerat
- 2022-10-20
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 159-9398
- MB SUB Restaurang AB
kontrollerat 2026-10-24
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-09
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom fast food som franchisetagare under Subway. Företaget har sitt säte i Perstorp.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.