Stadar Management AB
559401-26671 (8)
Årsredovisning
Stadar Management AB
Organisationsnummer:
559401-2667
Räkenskapsår:
2022-10-14 -
2023-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-06-14.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Stadar Management AB
559401-26672 (8)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget bedriver verksamhet inom xxx. Företaget är vidare ett dotterföretag till Xxx AB (org.nr. 556XXX-XXXX) med säte i X-stad. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-10-14 -2023-12-31 | - | - | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 2 496 539 | | | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 209 911 | | | |
| Soliditet (%) | | 51,0 | | | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | |
| Aktie- kapital | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | | 25 000 |
| Årets resultat | | 166 670 | 166 670 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 166 670 | 191 670 |
Stadar Management AB
559401-26673 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 0 | | | |
| Årets resultat | | 166 670 | | | |
| Medel att disponera | | 166 670 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 166 670 | | | |
| Summa | | 166 670 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Stadar Management AB
559401-26674 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-10-14 | |
| | | 1 | 2023-12-31 | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 2 496 539 | |
| Övriga rörelseintäkter | | | | -9 | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 2 496 530 | |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -619 813 | |
| Personalkostnader | | | 2 | -1 666 806 | |
| Summa rörelsekostnader | | | | -2 286 619 | |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 209 911 | |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Summa finansiella poster | | | | 0 | |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 209 911 | |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 209 911 | |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -43 241 | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 166 670 | |
Stadar Management AB
559401-26675 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 81 631 | |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | | | 4 | 2 651 | |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 84 282 | |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 84 282 | |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 75 000 | |
| Övriga fordringar | | | | 5 148 | |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 80 148 | |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 211 121 | |
| Summa kassa och bank | | | | 211 121 | |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 291 269 | |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 375 551 | |
Stadar Management AB
559401-26676 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Årets resultat | | | | 166 670 | |
| Summa fritt eget kapital | | | | 166 670 | |
| Summa eget kapital | | | | 191 670 | |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 60 997 | |
| Skatteskulder | | | | 29 513 | |
| Övriga skulder | | | | 88 217 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 5 154 | |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 183 881 | |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 375 551 | |
| | | | | |
Stadar Management AB
559401-26677 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
| Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt huvudregeln i BFNAR 2016:10, s.k. "successiv vinstavräkning". Färdigställandegraden beräknas som per balansdagen nedlagda utgifter i förhållande till totalt beräknade utgifter för att fullgöra uppdraget.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt alternativregeln i BFNAR 2016:10. Detta innebär att inkomsten redovisas som intäkt när arbetet väsentligen är fullgjort. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2022-10-14 -2023-12-31 | - |
| Medelantal anställda | | | | 3 | |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | |
| Inköp | | | | 81 631 | |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 81 631 | |
| | | | | |
| Utgående avskrivningar | | | | 0 | |
| | | | | |
| Not 4. Övriga materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | |
| Inköp | | | | 2 651 | |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 2 651 | |
| | | | | |
| Utgående avskrivningar | | | | 0 | |
| | | | | |