M&M Runestam AB
559393-30121 (7)
Årsredovisning
M&M Runestam AB
Organisationsnummer:
559393-3012
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-02-24.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
M&M Runestam AB
559393-30122 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget förvaltar kapital. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2022-08-22 -2023-12-31 | - |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -101 888 | -413 650 | 6 606 006 | |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 100,0 | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 6 404 893 | -413 650 | 6 016 243 |
| Utdelning | | -200 000 | | -200 000 |
| Balanseras i ny räkning | | -413 650 | 413 650 | 0 |
| Årets resultat | | | -101 887 | -101 887 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 5 791 243 | -101 887 | 5 714 356 |
M&M Runestam AB
559393-30123 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 5 791 243 | | | |
| Årets resultat | | -101 887 | | | |
| Medel att disponera | | 5 689 356 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 325 000 | | | |
| Summa utdelning | | 325 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 5 364 356 | | | |
| Summa | | 5 689 356 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
M&M Runestam AB
559393-30124 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | 1 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -104 622 | -60 996 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -104 622 | -60 996 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -104 622 | -60 996 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 0 | 2 682 936 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | -3 040 764 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 2 760 | 5 174 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -26 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | 2 734 | -352 654 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -101 888 | -413 650 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -101 888 | -413 650 |
| | | | | |
| Övriga skattekostnader | | | | 1 | 0 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -101 887 | -413 650 |
M&M Runestam AB
559393-30125 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 2 | 5 598 650 | 5 679 564 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 5 598 650 | 5 679 564 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 5 598 650 | 5 679 564 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 8 | 1 146 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 8 | 1 146 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 115 698 | 336 646 |
| Summa kassa och bank | | | | 115 698 | 336 646 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 115 706 | 337 792 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 5 714 356 | 6 017 356 |
M&M Runestam AB
559393-30126 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 5 791 243 | 6 404 893 |
| Årets resultat | | | | -101 887 | -413 650 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 5 689 356 | 5 991 243 |
| Summa eget kapital | | | | 5 714 356 | 6 016 243 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 0 | 1 113 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 0 | 1 113 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 5 714 356 | 6 017 356 |
| | | | | |
M&M Runestam AB
559393-30127 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 5 679 564 | 3 173 769 |
| Inköp | | | | 0 | 2 505 795 |
| Försäljningar | | | | -80 914 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 5 598 650 | 5 679 564 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 5 598 650 | 5 679 564 |