ETAL Bygger & Renoverar AB
559392-98791 (7)
Årsredovisning
ETAL Bygger & Renoverar AB
Organisationsnummer:
559392-9879
Räkenskapsår:
2023-07-01 -
2024-06-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Malmö
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-10-23.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
ETAL Bygger & Renoverar AB
559392-98792 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget bedriver verksamhet inom bygg, renovering och riva ned. Måla, fixa trädgård, fixa trädäck, snickeri. Lägga stenar eller plattor på parkeringsuppfart. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-07-01 -2024-06-30 | 2022-08-18 -2023-06-30 | - | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 431 019 | 434 412 | | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 372 435 | 144 542 | | |
| Soliditet (%) | | 36,5 | 52,2 | | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 0 | 86 977 | 111 977 |
| Balanseras i ny räkning | | 86 977 | -86 977 | 0 |
| Årets resultat | | | 224 296 | 224 296 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 86 977 | 224 296 | 336 273 |
ETAL Bygger & Renoverar AB
559392-98793 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 86 977 | | | |
| Årets resultat | | 224 296 | | | |
| Medel att disponera | | 311 273 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 311 273 | | | |
| Summa | | 311 273 | | | |
| | | | | |
ETAL Bygger & Renoverar AB
559392-98794 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-07-01 | 2022-08-18 |
| | | 1 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 431 019 | 434 412 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 431 019 | 434 412 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Handelsvaror | | | | -767 458 | -129 725 |
| Övriga externa kostnader | | | | -57 821 | -69 585 |
| Personalkostnader | | | 2 | -220 446 | -79 270 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -13 000 | -11 290 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 058 725 | -289 870 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 372 294 | 144 542 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 216 | 7 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -75 | -7 |
| Summa finansiella poster | | | | 141 | 0 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 372 435 | 144 542 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -90 000 | -35 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -90 000 | -35 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 282 435 | 109 542 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -58 139 | -22 565 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 224 296 | 86 977 |
ETAL Bygger & Renoverar AB
559392-98795 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 40 710 | 53 710 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 40 710 | 53 710 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 40 710 | 53 710 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 453 377 | 82 000 |
| Övriga fordringar | | | | 25 816 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 1 992 | 1 816 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 481 185 | 83 816 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 670 632 | 130 364 |
| Summa kassa och bank | | | | 670 632 | 130 364 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 151 817 | 214 180 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 192 527 | 267 890 |
ETAL Bygger & Renoverar AB
559392-98796 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 86 977 | 0 |
| Årets resultat | | | | 224 296 | 86 977 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 311 273 | 86 977 |
| Summa eget kapital | | | | 336 273 | 111 977 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 125 000 | 35 000 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 125 000 | 35 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 198 891 | 0 |
| Skatteskulder | | | | 80 704 | 22 565 |
| Övriga skulder | | | | 292 014 | 88 348 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 159 645 | 10 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 731 254 | 120 913 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 192 527 | 267 890 |
| | | | | |
ETAL Bygger & Renoverar AB
559392-98797 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2023-07-01 -2024-06-30 | 2022-08-18 -2023-06-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 65 000 | |
| Inköp | | | | 0 | 65 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 65 000 | 65 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -11 290 | |
| Årets avskrivningar | | | | -13 000 | -11 290 |
| Utgående avskrivningar | | | | -24 290 | -11 290 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 40 710 | 53 710 |