Start › Uppsala län › Uppsala
Gripenhem Holding AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 26 | 11 | 244 |
| Övriga externa kostnader | 26 | 11 | 244 |
| Rörelseresultat | −26 | −11 | −244 |
| Finansiella poster | −193 | 1 776 | 8 927 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | 0 | 4 081 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −193 | 1 776 | 4 846 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −219 | 1 764 | 8 683 |
| Resultat före skatt | −219 | 1 764 | 8 683 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −219 | 1 764 | 8 683 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 953 | 9 473 | 8 708 |
| Anläggningstillgångar | 8 929 | 9 441 | 8 296 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 929 | 9 441 | 8 296 |
| Andelar i koncernföretag | 608 | 908 | 1 408 |
| Andelar i intresseföretag | 718 | 6 396 | 5 893 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 6 773 | 500 | 64 |
| Andra långfristiga fordringar | 829 | 1 637 | 931 |
| Omsättningstillgångar | 25 | 32 | 412 |
| Kassa och bank | 25 | 32 | 412 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 953 | 9 473 | 8 708 |
| Eget kapital | 8 953 | 9 473 | 8 708 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 8 928 | 9 448 | 8 683 |
| Balanserat resultat | 9 148 | 7 683 | 0 |
| Årets resultat | −219 | 1 764 | 8 683 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | 0 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 400 | 300 | 1 000 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 718 | 6 396 | 5 893 |
| Årets inköp | 767 | 502 | 5 898 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 5 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 608 | 908 | 1 408 |
| Årets inköp | – | – | 608 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 520 | 857 | 528 |
| Årets inköp | 520 | 1 500 | 3 150 |
| Försäljningar och utrangeringar | −857 | 1 171 | 2 622 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 773 | 500 | 64 |
| Årets inköp | – | 500 | 246 |
| Försäljningar och utrangeringar | 172 | 64 | 182 |
| Omklassificeringar | 6 445 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HILDUR OTTELINSGATAN 12 H, 752 31 UPPSALA
- Registrerat
- 2022-08-01
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta andelar i andra företag, andra värdepapper respektive fastigheter, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 208-9795
- Gripenhem Holding AB
kontrollerat 2026-10-24
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-14
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Aktiebolaget äger och förvaltar andelar i andra företag, andra värdepapper, samt bedriver därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Uppsala.
Väsentliga händelser
Bolaget har under räkenskapsåret sålt samtliga återstående andelar i Ciencia Technology AB, org.nr559368-4797. Bolaget har även köpt andelar i Ciencia AB, org.nr 559436-1031 samt i Edavia AB, org. nr 559486-6401.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.