Manzette AB
559386-76081 (7)
Årsredovisning
Manzette AB
Organisationsnummer:
559386-7608
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Uppsala
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-05-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Manzette AB
559386-76082 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Bolaget bygger, renoverar och förvaltar bostäder.
Bolaget är nystartat sedan 2022 vilket betyder att vi inte har kommit i gång med verksamheten ordentligt. Bolaget ägs till 51% av J-G Rör Aktiebolag Manzette AB har sitt säte i Uppsala.
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-06-28 -2022-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -23 | -26 | -6 | 0 |
| Soliditet (%) | | 0,4 | 0,5 | 0,8 | 4,8 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 23 777 | -26 070 | 22 707 |
| Balanseras i ny räkning | | -26 070 | 26 070 | 0 |
| Årets resultat | | | 1 568 | 1 568 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | -2 293 | 1 568 | 24 275 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | -2 293 | | | |
| Årets resultat | | 1 568 | | | |
| Medel att disponera | | -725 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | -725 | | | |
| Summa | | -725 | | | |
| | | | | |
Manzette AB
559386-76083 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | 1 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 27 516 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 27 516 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -50 990 | -27 220 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -50 990 | -27 220 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -23 474 | -27 220 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 42 | 1 150 |
| Summa finansiella poster | | | | 42 | 1 150 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -23 432 | -26 070 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 25 000 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 25 000 | 0 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 1 568 | -26 070 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 1 568 | -26 070 |
Manzette AB
559386-76084 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 2 | 850 000 | 850 000 |
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | 3 | 5 734 958 | 3 789 518 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 6 584 958 | 4 639 518 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 4 | 58 769 | 0 |
| Fordringar hos övriga företag som det finns ett ägarintresse i | | | | 0 | 32 456 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 58 769 | 32 456 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 6 643 727 | 4 671 974 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 7 726 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 7 726 | 0 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 4 514 | 4 074 |
| Summa kassa och bank | | | | 4 514 | 4 074 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 12 240 | 4 074 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 6 655 967 | 4 676 048 |
Manzette AB
559386-76085 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | -2 293 | 23 777 |
| Årets resultat | | | | 1 568 | -26 070 |
| Summa fritt eget kapital | | | | -725 | -2 293 |
| Summa eget kapital | | | | 24 275 | 22 707 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 5 638 797 | 0 |
| Skulder till övriga företag som det finns ett ägarintresse i | | | | 0 | 4 230 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 5 638 797 | 4 230 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 800 663 | 9 902 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 192 232 | 413 439 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 992 895 | 423 341 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 5 | 6 655 967 | 4 676 048 |
| | | | | |
Manzette AB
559386-76086 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 850 000 | 850 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 850 000 | 850 000 |
| | | | | |
| Utgående avskrivningar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 850 000 | 850 000 |
Avser mark som ej skrivs av.
|
| | | | | |
| Not 3. Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 3 789 518 | 1 371 750 |
| Nedlagda utgifter | | | | 1 945 440 | 2 417 768 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 5 734 958 | 3 789 518 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 5 734 958 | 3 789 518 |
| Not 4. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Tillkommande fordringar | | | | 26 313 | 0 |
| Omklassificeringar | | | | 32 456 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 58 769 | 0 |
| | | | | |
| Not 5. Rapport om årsredovisningen Not Rapport om årsredovisningenANNUAL_REPORT |
Rapport om årsredovisningen enligt Rex - Svensk standard för redovisningsuppdrag har upprättats av Srf Auktoriserad Redovisningskonsult: Jennifer Mertanen, Intromedia Digital AB
|