PMP Invest AB
559386-05121 (7)
Årsredovisning
PMP Invest AB
Organisationsnummer:
559386-0512
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-05-07.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
PMP Invest AB
559386-05122 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget verkar som ett holdingbolag. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-06-21 -2022-12-31 | - |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 31 352 | 25 309 | 5 346 318 | |
| Soliditet (%) | | 98,8 | 98,8 | 99,2 | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 3 646 318 | 25 309 | 3 696 627 |
| Balanseras i ny räkning | | 25 309 | -25 309 | 0 |
| Årets resultat | | | 31 352 | 31 352 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 3 671 627 | 31 352 | 3 727 979 |
PMP Invest AB
559386-05123 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 3 671 627 | | | |
| Årets resultat | | 31 352 | | | |
| Medel att disponera | | 3 702 979 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 420 000 | | | |
| Summa utdelning | | 420 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 3 282 979 | | | |
| Summa | | 3 702 979 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
PMP Invest AB
559386-05124 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -8 015 | -5 995 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -8 015 | -5 995 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -8 015 | -5 995 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | -43 139 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 39 367 | 33 496 |
| Nedskrivning av finansiella anläggningstillgångar och kortfristiga placeringar | | | | 0 | 40 947 |
| Summa finansiella poster | | | | 39 367 | 31 304 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 31 352 | 25 309 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 31 352 | 25 309 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 31 352 | 25 309 |
PMP Invest AB
559386-05125 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | 2 | 2 526 000 | 2 505 770 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 2 526 000 | 2 505 770 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 2 526 000 | 2 505 770 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 1 245 626 | 1 234 504 |
| Summa kassa och bank | | | | 1 245 626 | 1 234 504 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 245 626 | 1 234 504 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 3 771 626 | 3 740 274 |
PMP Invest AB
559386-05126 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 3 671 627 | 3 646 318 |
| Årets resultat | | | | 31 352 | 25 309 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 3 702 979 | 3 671 627 |
| Summa eget kapital | | | | 3 727 979 | 3 696 627 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 43 647 | 43 647 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 43 647 | 43 647 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 3 | 3 771 626 | 3 740 274 |
| | | | | |
PMP Invest AB
559386-05127 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 2 505 770 | 2 549 417 |
| Försäljningar | | | | 20 230 | -43 647 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 2 526 000 | 2 505 770 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | 0 | -40 947 |
| Återförda nedskrivningar | | | | 0 | 40 947 |
| Utgående nedskrivningar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 2 526 000 | 2 505 770 |
| Not 3. Rapport om årsredovisningen Not Rapport om årsredovisningenANNUAL_REPORT |
Rapport om årsredovisning enligt Rex - Svensk standard för redovisningsuppdrag har upprättats av Srf Auktoriserad Redovisningskonsult: Jennifer Mertanen, Intromedia Digital AB
|