Wallenstam Årstahusen Kv. 3 AB
559383-15701 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Årstahusen Kv. 3 AB
Organisationsnummer:
559383-1570
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Årstahusen Kv. 3 AB
559383-15702 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg , Västra Götalands län.
Företaget äger och förvaltar fastigheten Skärvstenen 1 i Stockholm.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastighets AB 69, org.nr 556894-8177.
Företaget har inte haft några anställda och några löner eller ersättningar har inte utbetalats.
Företaget ingår i inkomstskatterättslig kommission. Som en följd av detta redovisas och beskattas kommissionärsföretagets resultat hos moderföretaget, Wallenstam AB, i egenskap av kommittent för den inkomstskatterättsliga kommissionen.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Beslut om fastighetsbildning vann laga kraft under 2025 och som ett resultat av denna så tilldelades företaget fastigheten Skärvstenen 1. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-05-31 -2022-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 318 | 1 936 | 876 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 6 101 | 242 | 1 892 | -1 459 |
| Soliditet (%) | | 99,7 | 100,0 | 99,5 | 99,6 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 544 597 924 | 210 781 | 544 858 705 |
| Balanseras i ny räkning | | 210 781 | -210 781 | 0 |
| Årets resultat | | | 2 | 2 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 544 808 705 | 2 | 544 858 707 |
Wallenstam Årstahusen Kv. 3 AB
559383-15703 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 544 808 705 | | | |
| Årets resultat | | 2 | | | |
| Medel att disponera | | 544 808 707 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 544 808 700 | | | |
| Summa utdelning | | 544 808 700 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 7 | | | |
| Summa | | 544 808 707 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Årstahusen Kv. 3 AB
559383-15704 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | 1 2 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 318 168 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 2 240 | -78 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 2 240 | 318 090 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 494 024 | -71 511 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -6 099 | -14 145 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 123 | -85 656 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 497 883 | 232 434 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 7 599 195 | 15 399 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 11 | 14 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -239 | -5 606 |
| Summa finansiella poster | | | | 7 598 967 | 9 807 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 6 101 084 | 242 241 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Övriga bokslutsdispositioner | | | | -6 101 084 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -6 101 084 | 0 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 0 | 242 241 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -31 460 |
| Övriga skattekostnader | | | | 2 | 0 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 2 | 210 781 |
Wallenstam Årstahusen Kv. 3 AB
559383-15705 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 4 | 68 649 402 | 467 591 112 |
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | 5 | 10 205 741 | 77 355 997 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 78 855 143 | 544 947 109 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 6 | 467 527 774 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 467 527 774 | 0 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 546 382 917 | 544 947 109 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 546 382 917 | 544 947 109 |
Wallenstam Årstahusen Kv. 3 AB
559383-15706 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 544 808 705 | 544 597 924 |
| Årets resultat | | | | 2 | 210 781 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 544 808 707 | 544 808 705 |
| Summa eget kapital | | | | 544 858 707 | 544 858 705 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 89 062 | 0 |
| Skatteskulder | | | | 1 435 148 | 88 404 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 1 524 210 | 88 404 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 546 382 917 | 544 947 109 |
| | | | | |
Wallenstam Årstahusen Kv. 3 AB
559383-15707 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Byggnader | | | | 50 | år |
| | | | | |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ),
org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län.
|
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 7 599 195 | 15 399 |
| Not 4. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 467 622 397 | 469 029 433 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | -398 966 325 | -1 407 036 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 68 656 072 | 467 622 397 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -31 285 | -17 140 |
| Årets avskrivningar | | | | 24 615 | -14 145 |
| Utgående avskrivningar | | | | -6 670 | -31 285 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 68 649 402 | 467 591 112 |
Wallenstam Årstahusen Kv. 3 AB
559383-15708 (8)
| Not 5. Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 77 355 997 | 65 851 765 |
| Nedlagda utgifter | | | | 2 602 893 | 11 504 232 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | -69 753 149 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 10 205 741 | 77 355 997 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 10 205 741 | 77 355 997 |
| Not 6. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Tillkommande fordringar | | | | 475 318 147 | 0 |
| Reglerade fordringar | | | | -7 790 373 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 467 527 774 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 467 527 774 | 0 |