Wallenstam Årstahusen Kv. 3 AB
559383-15701 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Årstahusen Kv. 3 AB
Organisationsnummer:
559383-1570
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Årstahusen Kv. 3 AB
559383-15702 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger och förvaltar fastigheten Packrummet 12, Stockholm och projekterar för kommande byggnation.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastighets AB 69, 559383-1570.
Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-05-31 -2022-12-31 | - |
| Nettoomsättning (tkr) | | 318 | 1 936 | 876 | |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 242 | 1 892 | -1 459 | |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 99,5 | 99,6 | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 532 292 875 | 36 479 | 532 379 354 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 12 268 570 | | 12 268 570 |
| Balanseras i ny räkning | | 36 479 | -36 479 | 0 |
| Årets resultat | | | 210 781 | 210 781 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 544 597 924 | 210 781 | 544 858 705 |
Wallenstam Årstahusen Kv. 3 AB
559383-15703 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 544 597 924 | | | |
| Årets resultat | | 210 781 | | | |
| Medel att disponera | | 544 808 705 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 544 808 705 | | | |
| Summa | | 544 808 705 | | | |
| | | | | |
Wallenstam Årstahusen Kv. 3 AB
559383-15704 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 2 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 318 168 | 1 935 924 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | -78 | 29 044 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 318 090 | 1 964 968 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -71 511 | -58 503 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -14 145 | -14 186 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -85 656 | -72 689 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 232 434 | 1 892 279 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 15 399 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 14 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -5 606 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | 9 807 | 0 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 242 241 | 1 892 279 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | 0 | -1 855 801 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 0 | -1 855 801 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 242 241 | 36 478 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -31 460 | 0 |
| Övriga skattekostnader | | | | 0 | 1 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 210 781 | 36 479 |
Wallenstam Årstahusen Kv. 3 AB
559383-15705 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 4 | 467 591 112 | 469 012 293 |
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | 5 | 77 355 997 | 65 851 765 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 544 947 109 | 534 864 058 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 544 947 109 | 534 864 058 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 544 947 109 | 534 864 058 |
Wallenstam Årstahusen Kv. 3 AB
559383-15706 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 544 597 924 | 532 292 875 |
| Årets resultat | | | | 210 781 | 36 479 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 544 808 705 | 532 329 354 |
| Summa eget kapital | | | | 544 858 705 | 532 379 354 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 1 956 522 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 1 956 522 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 0 | 346 469 |
| Skatteskulder | | | | 88 404 | 181 713 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 88 404 | 528 182 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 544 947 109 | 534 864 058 |
| | | | | |
Wallenstam Årstahusen Kv. 3 AB
559383-15707 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Byggnader | | | | 50 | år |
| | | | | |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ),
org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län.
|
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 15 399 | 0 |
| Not 4. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 469 029 433 | 469 206 758 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | -1 407 036 | 0 |
| Omklassificeringar | | | | 0 | -177 325 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 467 622 397 | 469 029 433 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -17 140 | -2 954 |
| Årets avskrivningar | | | | -14 145 | -14 186 |
| Utgående avskrivningar | | | | -31 285 | -17 140 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 467 591 112 | 469 012 293 |
Wallenstam Årstahusen Kv. 3 AB
559383-15708 (8)
| Not 5. Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 65 851 765 | 39 920 779 |
| Nedlagda utgifter | | | | 11 504 232 | 25 930 986 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 77 355 997 | 65 851 765 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 77 355 997 | 65 851 765 |