Up Left AB
559383-03661 (7)
Årsredovisning
Up Left AB
Organisationsnummer:
559383-0366
Räkenskapsår:
2024-05-01 -
2025-04-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Linköping
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-06-26.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Up Left AB
559383-03662 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget bedriver verksamhet inom kommunikation, utbildning och organisationsutveckling samt därmed förenlig verksamhet |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| I samband med bokslutet har kontrollbalansräkning upprättats som även den visar att det egna kapitalet är förbrukat. Stämman har beslutat att driva verksamheten vidare då kapitalet förväntas återställas inom kort. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-05-01 -2025-04-30 | 2023-05-01 -2024-04-30 | 2022-05-31 -2023-04-30 | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 525 968 | 539 600 | 352 500 | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 107 381 | -118 562 | 29 640 | |
| Soliditet (%) | | -3,8 | -33,2 | 4,8 | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
Up Left AB
559383-03663 (7)
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | -4 641 | 0 | -118 562 | -123 203 |
| Justering bokföringskonto aktiekapitalANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | 29 641 | -29 641 | | 0 |
| Balanseras i ny räkning | | -118 562 | 118 562 | 0 |
| Årets resultat | | | 107 381 | 107 381 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | -148 203 | 107 381 | -15 822 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | -148 203 | | | |
| Årets resultat | | 107 381 | | | |
| Medel att disponera | | -40 822 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | -40 822 | | | |
| Summa | | -40 822 | | | |
| | | | | |
Up Left AB
559383-03664 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-05-01 | 2023-05-01 |
| | | 1 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 525 968 | 539 600 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | -30 | 3 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 525 938 | 539 603 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -275 406 | -474 249 |
| Personalkostnader | | | 2 | -124 580 | -179 138 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -20 664 | -5 484 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -420 650 | -658 871 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 105 288 | -119 268 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 2 098 | 733 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -5 | -27 |
| Summa finansiella poster | | | | 2 093 | 706 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 107 381 | -118 562 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 107 381 | -118 562 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 107 381 | -118 562 |
Up Left AB
559383-03665 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 100 300 | 34 003 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 100 300 | 34 003 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 100 300 | 34 003 |
| | | | | |
| Varulager m.m. | | | | | |
| Förskott till leverantörer | | | | -36 | 0 |
| Summa varulager m.m. | | | | -36 | 0 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 0 | 127 412 |
| Övriga fordringar | | | | 77 622 | 29 952 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 77 622 | 157 364 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 241 489 | 179 488 |
| Summa kassa och bank | | | | 241 489 | 179 488 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 319 075 | 336 852 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 419 375 | 370 855 |
Up Left AB
559383-03666 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | -4 641 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | -4 641 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | -148 203 | 0 |
| Årets resultat | | | | 107 381 | -118 562 |
| Summa fritt eget kapital | | | | -40 822 | -118 562 |
| Summa eget kapital | | | | -15 822 | -123 203 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | -13 211 | -13 211 |
| Övriga skulder | | | | 139 075 | 207 269 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 309 333 | 300 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 435 197 | 494 058 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 419 375 | 370 855 |
| | | | | |
Up Left AB
559383-03667 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 3 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2024-05-01 2025-04-30 | 2023-05-01 2024-04-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 39 487 | 0 |
| Inköp | | | | 86 960 | 39 487 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 126 447 | 39 487 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -5 484 | 0 |
| Årets avskrivningar | | | | -20 663 | -5 484 |
| Utgående avskrivningar | | | | -26 147 | -5 484 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 100 300 | 34 003 |