Genomsyn

Start › Stockholms län › Södertälje

Telge Barber AB

559381-7199AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-07-01 – 2025-06-30

Omsättning 2025
804 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−82 tkr
Årets resultat 2025
−82 tkr
Eget kapital 2025
129 tkr

Utveckling3 räkenskapsår

20252025: 804 tkr804 tkr20242024: 655 tkr655 tkr20232023: 517 tkr517 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 826667584
Nettoomsättning 804655517
Övriga rörelseintäkter 221167
Rörelsekostnader 908611405
Handelsvaror 7710781
Övriga externa kostnader 292262238
Personalkostnader 460163–
Av- och nedskrivningar 808087
Rörelseresultat −8256179
Finansiella poster 100
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 100
Räntekostnader och liknande resultatposter 000
Resultat efter finansiella poster −8256179
Resultat före skatt −8256179
Skatt på årets resultat 01137
Årets resultat −8244142

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023
TILLGÅNGAR 500629542
Anläggningstillgångar 153233313
Immateriella anläggningstillgångar 153233313
Hyresrätter och liknande rättigheter 153233313
Omsättningstillgångar 347395229
Varulager m.m. 222019
Färdiga varor och handelsvaror 222019
Kortfristiga fordringar 1116643
Kundfordringar 1154
Övriga fordringar 60211
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 414038
Kassa och bank 213309167
EGET KAPITAL OCH SKULDER 500629542
Eget kapital 129211167
Bundet eget kapital 252525
Aktiekapital 252525
Fritt eget kapital 104186142
Balanserat resultat 186142–
Årets resultat −8244142
Långfristiga skulder 323372362
Övriga skulder 323372362
Kortfristiga skulder 484614
Leverantörsskulder 1––
Övriga skulder 474614

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Hyresrätter och liknande rättigheter

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-05-19
Anskaffningsvärde 4004004000
Årets inköp –0400–
Ackumulerade avskrivningar 247167870
Årets avskrivningar 808087–

Om bolaget

Adress
JOVISGATAN 10, 151 72 SÖDERTÄLJE
Registrerat
2022-05-20
Bransch
Frisörer och barberare

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva frisörverksamhet samt frisörkurser och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

730-7002
Telge Barber AB
kontrollerat 2026-10-24

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-10-15
Programvara
Wolters Kluwer Bokslut

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver en frisörverksamhet i Södertälje.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20248 kB Öppna
20237 kB Öppna