C3 i Hököpinge AB
559380-81561 (7)
Årsredovisning
C3 i Hököpinge AB
Organisationsnummer:
559380-8156
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Vellinge
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-02-18.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
C3 i Hököpinge AB
559380-81562 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Bolaget har sedan det bildades 2022-05-11 fortsatt att i huvudsak genomföra revisioner av verksamhetssystem gentemot standarderna ISO 9001, ISO 14001 och ISO 45001 som kontrakterad underleverantör till C1 Certification AB.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Målsättningen för 2024 var att bibehålla antalet dagar för att hitta en nivå som kunde gälla som ett långsiktigt mål några år framöver, samt att planer in dagarna tidigare under året för att få en jämnare fördelning och skapa eventuellt utrymme i slutet av året.
Målsättningen vad gäller antalet dagar hölls och överskreds marginellt och slutade på 94 vilket får anses som en maxgräns. Samarbetet med C1 Certification AB har fungerat utmärkt under 2024 organisationen har utökats med en säljare. Samt har omplanering av uppdrag för skett inför 2025 för att få ner resor och mer lokala kunder.
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-05-14 -2022-12-31 | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 095 730 | 989 663 | 215 731 | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 270 333 | 265 561 | 150 624 | |
| Soliditet (%) | | 28,4 | 28,6 | 72,0 | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
C3 i Hököpinge AB
559380-81563 (7)
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 0 | 209 668 | 259 668 |
| Utdelning | | -204 325 | | -204 325 |
| Balanseras i ny räkning | | 209 668 | -209 668 | 0 |
| Årets resultat | | | 213 663 | 213 663 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 5 343 | 213 663 | 269 006 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 5 343 | | | |
| Årets resultat | | 213 663 | | | |
| Medel att disponera | | 219 006 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 209 550 | | | |
| Summa utdelning | | 209 550 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 9 456 | | | |
| Summa | | 219 006 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
C3 i Hököpinge AB
559380-81564 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 095 730 | 989 663 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 095 730 | 989 663 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -279 341 | -204 488 |
| Personalkostnader | | | 2 | -548 124 | -519 740 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | 0 | -114 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -827 465 | -724 342 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 268 265 | 265 321 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 2 110 | 240 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -42 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | 2 068 | 240 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 270 333 | 265 561 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 270 333 | 265 561 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -56 670 | -55 893 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 213 663 | 209 668 |
C3 i Hököpinge AB
559380-81565 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 124 736 | 128 600 |
| Övriga fordringar | | | | 4 502 | 3 217 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 129 238 | 131 817 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 925 998 | 881 263 |
| Summa kassa och bank | | | | 925 998 | 881 263 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 055 236 | 1 013 080 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 055 236 | 1 013 080 |
C3 i Hököpinge AB
559380-81566 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 5 343 | 0 |
| Årets resultat | | | | 213 663 | 209 668 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 219 006 | 209 668 |
| Summa eget kapital | | | | 269 006 | 259 668 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 38 350 | 38 350 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 38 350 | 38 350 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 7 928 | 0 |
| Leverantörsskulder | | | | 2 123 | 3 848 |
| Skatteskulder | | | | 13 862 | 12 127 |
| Övriga skulder | | | | 228 022 | 223 034 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 495 945 | 476 053 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 747 880 | 715 062 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 055 236 | 1 013 080 |
| | | | | |
C3 i Hököpinge AB
559380-81567 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Tantiem utgår som ersättning under verksamhetsåret. |