C3 i Hököpinge AB
559380-81561 (7)
Årsredovisning
C3 i Hököpinge AB
Organisationsnummer:
559380-8156
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Vellinge
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-02-05.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
C3 i Hököpinge AB
559380-81562 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Bolaget har sedan det bildades 2022-05-11 fortsatt att i huvudsak genomföra revisioner av verksamhetssystem gentemot standarderna ISO 9001, ISO 14001 och ISO 45001 som kontrakterad underleverantör till C1 Certification AB.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Målsättningen för 2023 var att drygt fördubbla antalet dagar för att hitta en nivå som kunde gälla som ett långsiktigt mål några år framöver.
Målet överträffades och drygt 90 dagar genomfördes. Stor del av dagarna genomfördes i Norrbotten och under några ganska intensiva perioder, målsättningen framåt är att ligga kvar på den nivån
men med en jämnare arbetsfördelning över året samt söka uppdrag mer i geografisk närhet. Några större investeringar i utrustning har inte funnits behov av under 2023. Samarbetet med C1 Certification AB har fungerat utmärkt under 2023 då man även anställt en administrativ chef vilket ytterligare stärkt en snabb administrativ hantering av uppdragen.
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-05-14 -2022-12-31 | - | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 989 663 | 215 731 | | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 265 561 | 150 624 | | |
| Soliditet (%) | | 28,6 | 72,0 | | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
C3 i Hököpinge AB
559380-81563 (7)
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 0 | 88 574 | 138 574 |
| Utdelning | | -88 574 | | -88 574 |
| Balanseras i ny räkning | | 88 574 | -88 574 | 0 |
| Årets resultat | | | 209 668 | 209 668 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 0 | 209 668 | 259 668 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 0 | | | |
| Årets resultat | | 209 668 | | | |
| Medel att disponera | | 209 668 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 204 325 | | | |
| Summa utdelning | | 204 325 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 5 343 | | | |
| Summa | | 209 668 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
C3 i Hököpinge AB
559380-81564 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-05-14 |
| | | 1 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 989 663 | 215 731 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 989 663 | 215 731 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -204 488 | -56 837 |
| Personalkostnader | | | 2 | -519 740 | -8 270 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | -114 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -724 342 | -65 107 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 265 321 | 150 624 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 240 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | 240 | 0 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 265 561 | 150 624 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | 0 | -38 350 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 0 | -38 350 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 265 561 | 112 274 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -55 893 | -23 699 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 209 668 | 88 575 |
C3 i Hököpinge AB
559380-81565 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 128 600 | 52 281 |
| Övriga fordringar | | | | 3 217 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 131 817 | 52 281 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 881 262 | 182 362 |
| Summa kassa och bank | | | | 881 262 | 182 362 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 013 079 | 234 643 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 013 079 | 234 643 |
C3 i Hököpinge AB
559380-81566 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Årets resultat | | | | 209 668 | 88 574 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 209 668 | 88 574 |
| Summa eget kapital | | | | 259 668 | 138 574 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 38 350 | 38 350 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 38 350 | 38 350 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 3 848 | 4 332 |
| Skatteskulder | | | | 12 127 | 7 219 |
| Övriga skulder | | | | 223 033 | 46 168 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 476 053 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 715 061 | 57 719 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 013 079 | 234 643 |
| | | | | |
C3 i Hököpinge AB
559380-81567 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-05-14 -2022-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Tantiem utgår som ersättning under verksamhetsåret. |