Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Falköping

SIGGE ME AB

559379-7276AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
960 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
218 tkr
Årets resultat 2025
124 tkr
Eget kapital 2025
230 tkr

Utveckling4 räkenskapsår

20252025: 960 tkr960 tkr20242024: 1,0 mkr1,0 mkr20232023: 409 tkr409 tkr20222022: 211 tkr211 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 9811 048409211
Nettoomsättning 9601 013409211
Övriga rörelseintäkter 2236––
Rörelsekostnader 752788352165
Råvaror och förnödenheter 04252
Övriga externa kostnader 136336167154
Personalkostnader 6104031579
Av- och nedskrivningar 0442–
Övriga rörelsekostnader 6–––
Rörelseresultat 2302615746
Finansiella poster −12−200
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 000–
Räntekostnader och liknande resultatposter 12200
Resultat efter finansiella poster 2182595746
Bokslutsdispositioner −58–––
Förändring av periodiseringsfonder −58–––
Resultat före skatt 1602595746
Skatt på årets resultat 36541310
Årets resultat 1242054436

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 908906337122
Anläggningstillgångar 0427144–
Materiella anläggningstillgångar 0427144–
Inventarier, verktyg och installationer 0427144–
Omsättningstillgångar 908479193122
Varulager m.m. 107–––
Färdiga varor och handelsvaror 107–––
Kortfristiga fordringar 14623112120
Kundfordringar 8112811815
Övriga fordringar 64045
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1103––
Kassa och bank 65524871102
EGET KAPITAL OCH SKULDER 908906337122
Eget kapital 23032310561
Bundet eget kapital 25252525
Aktiekapital 25252525
Fritt eget kapital 2052988036
Balanserat resultat 8193360
Årets resultat 1242054436
Obeskattade reserver 58–––
Periodiseringsfonder 58–––
Långfristiga skulder 088––
Skulder till kreditinstitut 088––
Kortfristiga skulder 62049523261
Leverantörsskulder 1111
Skatteskulder 66452310
Övriga skulder 55444620850
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 03––

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022
Styrelsens förslag 0204––
Annan föreslagen utdelning 0204––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Till skillnad från 2023 har vi båda som jobbar i bolaget tagit på oss fler uppdrag och jobbar även mer konstant. Därav en högre och stabilare nettoomsättning.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-31
Anskaffningsvärde 0442147
Årets inköp –295–
Försäljningar och utrangeringar 442––
Ackumulerade avskrivningar 0152
Årets avskrivningar –12–
Återförda avskrivningar 15––

Om bolaget

Adress
MIDGÅRDSGATAN 4, 521 47 FALKÖPING
Registrerat
2022-05-10
Bransch
Fotoverksamhet

Verksamhet enligt registret

Huvudsaklig verksamhet inom fotografering och filmproduktion. Företaget bedriver även konsultverksamhet inom evenemang, restaurang, byggsektorn.

Bankgironummer

5817-6777
SIGGE ME AB
kontrollerat 2026-10-24

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-09-01
Programvara
Årsredovisning Online

Allmänt om verksamheten

Huvudsaklig verksamhet inom fotografering och filmproduktion. Företaget bedriver även konsultverksamhet inom evenemang, restaurang, byggsektorn. Bolagets säte är Midgårdsgatan 4, 52147 Falköping Västra Götalands Län

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202581 kB Öppna
202481 kB Öppna
20238 kB Öppna
202279 kB Öppna