Årsredovisning för

Gizar Solutions AB

559374-5275

Räkenskapsåret

2022-04-05 - 2022-12-31

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning3
Balansräkning4
Noter6
Underskrifter7

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-07-25. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för Gizar Solutions AB, 559374-5275, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022-04-05 - 2022-12-31.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Lund registrerades år 2022 och är inriktad sedan dess mot konsultverksamheten inom IT-området.

Flerårsöversikt

Belopp i kr

  2022
Nettoomsättning 601 929
Resultat efter finansiella poster 181 610
Soliditet % 69,8
Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar. Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader, men före skatter. Soliditet (Totalt eget kapital + (100 % -aktuell bolagsskattesats av obeskattade reserver)) / Totala tillgångar.

Förändringar i eget kapital

  Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat   144 158
Belopp vid årets utgång 0 144 158
 

Resultatdisposition

Belopp i kr

Till årsstämmans förfogande står följande medel:  
Årets resultat 144 158
Summa 144 158
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:  
Fondemission 144 158
Summa 144 158
Styrelsens yttrande om vinstutdelning

Bolagets egna kapital har beräknats i enlighet med svensk lag och Bokföringsnämndens uttalande. Styrelsen finner att full täckning finns för bolagets bundna egna kapital efter den föreslagna vinstutdelningen. Styrelsen finner även att den föreslagna utdelningen till aktieägarna är försvarbar med hänsyn till de parametrar (verksamhetens art, omfattning och risker samt konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt) som anges i 17 kap 3 §, andra och tredje stycket, i aktiebolagslagen.

 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2022-04-05 - 2022-12-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.    
Nettoomsättning   601 929
Övriga rörelseintäkter   38 160
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.   640 089
Rörelsekostnader    
Övriga externa kostnader   -12 635
Personalkostnader   -445 650
Summa rörelsekostnader   -458 285
Rörelseresultat   181 804
Finansiella poster    
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter   3
Räntekostnader och liknande resultatposter   -197
Summa finansiella poster   -194
Resultat efter finansiella poster   181 610
Resultat före skatt   181 610
Skatter    
Skatt på årets resultat   -37 452
Årets resultat   144 158
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2022-12-31
TILLGÅNGAR    
Omsättningstillgångar    
Kortfristiga fordringar    
Övriga fordringar   -13 087
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter   38 160
Summa kortfristiga fordringar   25 073
Kassa och bank    
Kassa och bank   217 392
Summa kassa och bank   217 392
Summa omsättningstillgångar   242 465
SUMMA TILLGÅNGAR   242 465
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER    
Eget kapital    
Bundet eget kapital    
Aktiekapital   25 000
Summa bundet eget kapital   25 000
Fritt eget kapital    
Årets resultat   144 158
Summa fritt eget kapital   144 158
Summa eget kapital   169 158
Kortfristiga skulder    
Skatteskulder   11 084
Övriga skulder   30 097
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter   32 126
Summa kortfristiga skulder   73 307
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   242 465
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Immateriella anläggningstillgångar

  Procent År
Koncessioner, patent, licenser, varumärken samt liknande rättigheter 20 5

Materiella anläggningstillgångar

  Procent År
Maskiner och andra tekniska anläggningar 20 5
     
Inventarier, verktyg och installationer 20 5