Start › Västra Götalands län › Stenkullen
Enenge Holding AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 24 | 22 | 36 | 623 |
| Övriga externa kostnader | 24 | 22 | 36 | 623 |
| Rörelseresultat | −24 | −22 | −36 | −623 |
| Finansiella poster | −535 | 2 737 | 1 075 | 5 616 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 29 | 2 728 | 1 066 | 7 705 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 9 | 9 | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 564 | – | 0 | 2 089 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −559 | 2 715 | 1 039 | 4 993 |
| Resultat före skatt | −559 | 2 715 | 1 039 | 4 993 |
| Årets resultat | −559 | 2 715 | 1 039 | 4 993 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 7 646 | 8 705 | 6 163 | 5 088 |
| Anläggningstillgångar | 5 720 | 5 355 | 4 200 | 3 820 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 720 | 5 355 | 4 200 | 3 820 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 3 144 | 3 708 | 2 554 | 2 174 |
| Andra långfristiga fordringar | 2 577 | 1 647 | 1 647 | 1 647 |
| Omsättningstillgångar | 1 926 | 3 351 | 1 963 | 1 268 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 1 423 | 1 066 | 1 268 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 1 423 | 1 066 | 1 268 |
| Kortfristiga placeringar | 1 913 | 1 913 | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 1 913 | 1 913 | – | – |
| Kassa och bank | 13 | 15 | 897 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 7 646 | 8 705 | 6 163 | 5 088 |
| Eget kapital | 7 604 | 8 372 | 5 862 | 5 018 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 7 579 | 8 347 | 5 837 | 4 993 |
| Balanserat resultat | 8 137 | 5 632 | 4 798 | – |
| Årets resultat | −559 | 2 715 | 1 039 | 4 993 |
| Kortfristiga skulder | 43 | 333 | 302 | 70 |
| Övriga skulder | 23 | 313 | 282 | 50 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 20 | 20 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 210 | 204 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 4 993 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-04-05 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 577 | 1 647 | 1 647 | 1 647 | 1 647 | 0 |
| Årets inköp | 930 | 0 | 0 | – | 1 647 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-04-05 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 797 | 5 797 | 4 643 | 4 263 | 4 263 | 4 263 |
| Årets inköp | 0 | 1 154 | 380 | – | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 2 653 | 2 089 | 2 089 | 2 089 | 2 089 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 564 | 0 | 0 | – | 2 089 | – |
Om bolaget
- Adress
- STAKEBERGSVÄGEN 108, 443 61 STENKULLEN
- Registrerat
- 2022-04-05
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-27
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget förvaltar värdepapper. Företagets säte är Lerum.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.