RE Gnosjö Gårö 1:539 AB
559370-10541 (10)
Årsredovisning
RE Gnosjö Gårö 1:539 AB
Organisationsnummer: 559370-1054
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-09-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
RE Gnosjö Gårö 1:539 AB
559370-10542 (10)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Bolaget skall äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet. |
| Väsentliga förändringar i ägarstrukturen |
| Bolaget förvärvades av RE Equity Omsorg Grupp 4 AB. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-03-11 -2022-12-31 | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 796 021 | 3 | 0 | |
| Rörelseresultat (kr) | | 581 254 | 0 | 0 | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 316 869 | -7 358 | 0 | |
| Rörelsemarginal (%) | | 73,0 | 0 | 0 | |
| Avkastning på totalt kapital (%) | | 0,9 | 0 | 0 | |
| Avkastning på eget kapital (%) | | -147,4 | 0 | 0 | |
| Balansomslutning (kr) | | 68 354 980 | 32 541 415 | 0 | |
| Kassalikviditet (%) | | 27,7 | 0 | 0 | |
| Soliditet (%) | | 1,5 | 2,2 | 0 | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
RE Gnosjö Gårö 1:539 AB
559370-10543 (10)
Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 902 453 | -223 335 | 704 118 |
| Balanseras i ny räkning | | -223 335 | 223 335 | 0 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 1 570 800 | | 1 570 800 |
| Årets resultat | | | -1 263 945 | -1 263 945 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 2 249 918 | -1 263 945 | 1 010 973 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 2 249 918 | | | |
| Årets resultat | | -1 263 945 | | | |
| Summa | | 985 973 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 985 973 | | | |
| Summa | | 985 973 | | | |
| | | | | |
RE Gnosjö Gårö 1:539 AB
559370-10544 (10)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| | | 2 | | |
| Rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 796 021 | 3 |
Förändring av lager av färdiga varor, av varor under tillverkning och pågående arbeten för annans räkning | | | | 31 139 756 | 25 527 835 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | -664 281 | 98 442 |
| Summa rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 31 271 496 | 25 626 280 |
| | | | | |
| Rörelsens kostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -22 654 740 | -25 632 648 |
| Övriga externa kostnader | | | | -7 933 413 | -990 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -102 089 | 0 |
| Summa rörelsens kostnader | | | | -30 690 242 | -25 633 638 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 581 254 | -7 358 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 56 379 | 38 760 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -320 764 | -38 760 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -264 385 | 0 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 316 869 | -7 358 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 316 869 | -7 358 |
| Skatt på årets resultat | | | | -1 580 814 | -215 978 |
| Årets resultat | | | | -1 263 945 | -223 336 |
RE Gnosjö Gårö 1:539 AB
559370-10545 (10)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 4 | 63 273 309 | 28 498 145 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 63 273 309 | 28 498 145 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 63 273 309 | 28 498 145 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 0 | 3 219 890 |
| Övriga fordringar | | | | 3 947 431 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 20 481 | 822 500 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 3 967 912 | 4 042 390 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 1 113 759 | 880 |
| Summa kassa och bank | | | | 1 113 759 | 880 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 5 081 671 | 4 043 270 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 68 354 980 | 32 541 415 |
RE Gnosjö Gårö 1:539 AB
559370-10546 (10)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 2 249 918 | 902 453 |
| Årets resultat | | | | -1 263 945 | -223 335 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 985 973 | 679 118 |
| Summa eget kapital | | | | 1 010 973 | 704 118 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Avsättningar för övriga skatter | | | | 1 796 792 | 215 978 |
| Summa avsättningar | | | | 1 796 792 | 215 978 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 47 192 804 | 29 190 675 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 47 192 804 | 29 190 675 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 9 598 841 | 2 075 861 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 5 125 827 | 0 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 2 750 | 1 370 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 3 626 993 | 353 413 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 18 354 411 | 2 430 644 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 68 354 980 | 32 541 415 |
| | | | | |
RE Gnosjö Gårö 1:539 AB
559370-10547 (10)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen upprättas med tillämpning av årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Intäkter |
Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ersättning i form av ränta, royalty eller utdelning redovisas som intäkt när det är sannolikt att företaget kommer att få de ekonomiska fördelar som är förknippade med transaktionen och när inkomsten kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ränta redovisas som intäkt enligt den så kallade effektivräntemetoden. Royalty periodiseras i enlighet upplysningar med den aktuella överenskommelsens ekonomiska innebörd. Utdelning redovisas företagets rätt till betalning är säkerställd. |
| Låneutgifter |
| Alt. 1 - Låneutgifter för lånat kapital kostnadsförs i resultaträkningen i den period de uppstår. Alt. 2 - De låneutgifter som avser kapital som lånats för att finansiera tillverkningen av tillgångar som tar betydande tid att färdigställa, räknas in i tillgångens anskaffningsvärde. De räntekostnader som räknas in i tillgångens anskaffningsvärde värderas enligt effektivräntemetoden. |
| Skatter |
Total skatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Skatter redovisas i resultaträkningen, utom då underliggande transaktion redovisas direkt mot eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i eget kapital.
Aktuell skatt avser inkomstskatt för innevarande räkenskapsår samt den del av tidigare räkenskapsårs inkomstskatt som ännu inte redovisats. Aktuell skatt beräknas utifrån per den skattesats som gäller per balansdagen.
Uppskjuten skatt är inkomstskatt som avser framtida räkenskapsår till följd av tidigare händelser. Redovisning sker enligt balansräkningsmetoden. Enligt denna redovisas uppskjutna skatteskulder och uppskjutna skattefordringar på temporära skillnader som uppstår mellan bokförda respektive skattemässiga värden för tillgångar och skulder samt för övriga skattemässiga avdrag eller underskott.
Uppskjutna skattefordringar nettoredovisas mot uppskjutna skatteskulder endast om de kan betalas med ett nettobelopp. Uppskjuten skatt beräknas utifrån beslutad skattesats på balansdagen. Effekter av förändringar i gällande skattesatser resultatförs i den period förändringen lagstadgats. Uppskjutna skattefordringar reduceras till den del det inte är sannolikt att den underliggande skattefordran kommer att kunna realiseras inom en överskådlig framtid. Uppskjuten skattefordran redovisas som finansiell anläggningstillgång och uppskjuten skatteskuld som avsättning. |
RE Gnosjö Gårö 1:539 AB
559370-10548 (10)
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar |
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Byggnader | | 50 | år | | | | |
| Nedskrivningar av anläggningstillgångar |
| Vid varje balansdag sker en prövning av anläggningtillgångens värde och den skrivs ned om den bedöms ha ett lägre värde än bokfört värde och det kan antas att värdenedgången är bestående. Om det inte längre finns skäl för nedskrivningen återförs den. Nedskrivningen och återföringen redovisas i resultaträkningen. |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Alt. 1 - Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. Alt. 2 - Koncernbidrag som lämnas till dotterföretag redovisas som en ökning av värdet på andelar i koncernföretag. Övriga lämnade samt erhållna koncernbidrag redovisas som en bokslutsdisposition. |
| Finansiella instrument |
| Finansiella tillgångar och skulder redovisas i enlighet kapitel 11 (Finansiella instrument värderade utifrån anskaffnlngsvärdet) i BFNAR2012:1. |
Redovisning i och borttagning från balansräkningen En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen när företaget blir part i instrumentetsavtalsmässiga villkor. En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när den avtalsenliga rätten till kassaflödet från tillgången har upphört eller reglerats. Detsamma gäller när de risker och fördelar som är förknippade med innenhavet i allt väsentligt överförs till annan part och företaget inte längre har kontroll över den finansiella tillgången. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när den avtalade förpliktelsen fullgjorts eller upphört. |
Värdering av finansiella tillgångar Finansiella tillgångar värderas vid första redovisningstillfället till anskaffningsvärde, inklusive eventuella transaktionsutgifter som är direkt hänförliga till förvärvet av tillgången. |
| Finansiella omsättningstillgångar värderas efter första redovisningstillfället till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet på balansdagen. |
| Kundfordringar och övriga fordringar som utgör omsättningstillgångar värderas individuellt till det belopp som beräknas inflyta. |
RE Gnosjö Gårö 1:539 AB
559370-10549 (10)
| Finansiella anläggningstillgångar värderas efter första redovisningstillfället till anskaffningsvärdet med avdrag för eventuella nedskrivningar och med tillägg för eventuella uppskrivningar: |
| - Räntebärande finansiella tillgångar värderas enligt upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden. |
| - Andelar i dotterföretag, intresseföretag och gemensamt styrda företag redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår förutom inköpspriset även utgifter som är direkt hänförliga till förvärvet. |
Värdering av finansiella skulder Finansiella skulder värderas till upplupet anskaffningsvärde. Utgifter som är direkt hänförliga till upptagande av lån korrigerar lånets anskaffningsvärde och periodiseras enligt effektivräntemetoden. |
| Not 2. Uppgift om moderföretag och koncernredovisning | | | | | | | |
| Moderföretag i den största koncernense-mem-base:ForetagTypModerforetagIStorstaKoncernenMember | | | | | | | |
| Namn | RE Equity Fund AB | | | | | | |
| Organisationsnummer | 559165-5021 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Närmaste moderföretag som upprättar koncernredovisningse-mem-base:ForetagTypModerforetagNarmasteUpprattarKoncernredovisningMember | | | | | | | |
| Namn | RE Equity Omsorg AB | | | | | | |
| Organisationsnummer | 559415-0624 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Moderföretagse-mem-base:ForetagTypModerforetagMember | | | | | | | |
| Namn | RE Equity Omsorg Grupp 4 AB | | | | | | |
| Organisationsnummer | 559476-5249 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter avseende koncernföretag | | | | 56 379 | 38 760 |
| Summa | | | | 56 379 | 38 760 |
| | | | | |
RE Gnosjö Gårö 1:539 AB
559370-105410 (10)
| Not 4. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 28 498 145 | 991 200 |
| Inköp | | | | 61 453 523 | 27 506 945 |
| Omklassificeringar | | | | -26 576 270 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 63 375 398 | 28 498 145 |
| | | | | |
| Årets avskrivningar | | | | -102 089 | 0 |
| Utgående avskrivningar | | | | -102 089 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 63 273 309 | 28 498 145 |
| | | | | |