Genomsyn

Start › Örebro län › Nora

Botac AB

559369-3541AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-03-01 – 2026-02-28

Omsättning 2026
129 tkr
Resultat efter fin. poster 2026
70 tkr
Årets resultat 2026
55 tkr
Eget kapital 2026
81 tkr

Utveckling4 räkenskapsår

20262026: 129 tkr129 tkr20252025: 100 tkr100 tkr20242024: 148 tkr148 tkr20232023: 128 tkr128 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2026202520242023
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 129100138138
Nettoomsättning 129100148128
Övriga rörelseintäkter –0−1010
Rörelsekostnader 60504411
Handelsvaror 5–––
Övriga externa kostnader 43473811
Personalkostnader 536–
Av- och nedskrivningar 7–––
Rörelseresultat 695093127
Finansiella poster 1830
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1830
Räntekostnader och liknande resultatposter 0000
Resultat efter finansiella poster 705897127
Bokslutsdispositioner 058−25−33
Förändring av periodiseringsfonder 058−25−33
Resultat före skatt 701167194
Skatt på årets resultat 15251620
Årets resultat 55915673

BalansräkningBelopp i tkr

Post2026202520242023
TILLGÅNGAR 106198251163
Anläggningstillgångar 48–––
Materiella anläggningstillgångar 48–––
Inventarier, verktyg och installationer 48–––
Omsättningstillgångar 58198251163
Kortfristiga fordringar 452926
Kundfordringar 452416
Övriga fordringar 006–
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter ––010
Kassa och bank 54193222137
EGET KAPITAL OCH SKULDER 106198251163
Eget kapital 8117115498
Bundet eget kapital 25252525
Aktiekapital 25252525
Fritt eget kapital 5614612973
Balanserat resultat 15573–
Årets resultat 55915673
Obeskattade reserver –05833
Periodiseringsfonder –05833
Kortfristiga skulder 25263932
Leverantörsskulder 1–––
Skatteskulder 14500
Övriga skulder 10213931

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2026202520242023
Styrelsens förslag –145740
Annan föreslagen utdelning –14574–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Omsättningen har minskat till följd av ny verksamhetsriktning.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-02-282025-02-282024-02-29
Anskaffningsvärde 5600
Årets inköp 560–
Ackumulerade avskrivningar 700
Årets avskrivningar 70–

Om bolaget

Adress
HAGAVÄGEN 6, 713 30 NORA
Registrerat
2022-03-08
Bransch
Konsultverksamhet avseende företags organisation

Verksamhet enligt registret

Företaget skall bedriva konsultverksamhet inom ekonomi, försäljning och administration till andra företag i Örebro län. Omfattningen skall gälla handelsföretag där tjänsterna skall erbjudas, vilket kan innebära försäljningsuppdrag, hjälp med administration och ekonomisk support. Företaget skall även bedriva verksamhet inom trädgårdstjänst.

Bankgironummer

5841-2594
BOTAC AB
kontrollerat 2026-10-23

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Säte
Nora
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-07-09
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Företaget bedriver konsultverksamhet inom ekonomi, försäljning och administration till andra företag i Örebro län. Omfattningen gäller handelsföretag där tjänsterna skall erbjudas, vilket kan innebära försäljningsuppdrag, hjälp med administration och ekonomisk support. Företaget bedriver även verksamhet inom trädgårdstjänst. Företaget har sitt säte i Nora .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20268 kB Öppna
20258 kB Öppna
20248 kB Öppna
20237 kB Öppna