Ideal Underwear of Lapland AB
559369-19901 (7)
Årsredovisning
Ideal Underwear of Lapland AB
Organisationsnummer:
559369-1990
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Obbola
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-03-15.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Ideal Underwear of Lapland AB
559369-19902 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Tillverkning och försäljning av underkläder och direkt eller indirekt, äga, förvalta och uthyra fast egendom, handel med värdepapper. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Den kapitalbrist som omnämndes under föregående räkenskapsår är nu helt återställd. Tack vare en fortsatt positiv försäljningsutveckling, initierad av samarbetet med Norrlandsoperan, redovisar bolaget en vinst på 57 208 kronor för räkenskapsåret 2025. Det egna kapitalet överstiger nu det registrerade aktiekapitalet. Styrelsen bedömer att bolagets finansiella ställning är stabiliserad och att förutsättningarna för fortsatt drift är goda. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-03-08 -2022-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 117 342 | 44 268 | 45 092 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 57 208 | -75 372 | -29 920 | 0 |
| Soliditet (%) | | 11,6 | -22,5 | 7,4 | 0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 1 397 | -75 372 | -48 975 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 17 000 | | 17 000 |
| Balanseras i ny räkning | | -75 372 | 75 372 | 0 |
| Årets resultat | | | 57 208 | 57 208 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | -56 975 | 57 208 | 25 233 |
Ideal Underwear of Lapland AB
559369-19903 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | -56 975 | | | |
| Årets resultat | | 57 208 | | | |
| Medel att disponera | | 233 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 233 | | | |
| Summa | | 233 | | | |
| | | | | |
Ideal Underwear of Lapland AB
559369-19904 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | 1 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 117 342 | 44 268 |
Förändring av lager av produkter i arbete, färdiga varor och pågående arbete för annans räkning | | | | -23 000 | -11 413 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 24 887 | 27 000 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 119 229 | 59 855 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -843 | -54 112 |
| Övriga externa kostnader | | | | -44 759 | -58 531 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -45 602 | -112 643 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 73 627 | -52 788 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -16 419 | -22 585 |
| Summa finansiella poster | | | | -16 419 | -22 584 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 57 208 | -75 372 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 57 208 | -75 372 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 57 208 | -75 372 |
Ideal Underwear of Lapland AB
559369-19905 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 2 | 2 926 | 2 926 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 2 926 | 2 926 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 2 926 | 2 926 |
| | | | | |
| Varulager m.m. | | | | | |
| Färdiga varor och handelsvaror | | | | 208 258 | 207 967 |
| Summa varulager m.m. | | | | 208 258 | 207 967 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 5 560 | 1 399 |
| Övriga fordringar | | | | 88 | -2 618 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | -11 | -11 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 5 637 | -1 230 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 107 | 8 158 |
| Summa kassa och bank | | | | 107 | 8 158 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 214 002 | 214 895 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 216 928 | 217 821 |
Ideal Underwear of Lapland AB
559369-19906 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | -56 975 | 1 397 |
| Årets resultat | | | | 57 208 | -75 372 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 233 | -73 975 |
| Summa eget kapital | | | | 25 233 | -48 975 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 122 223 | 199 995 |
| Övriga skulder | | | | 62 000 | 67 500 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 184 223 | 267 495 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 6 290 | -837 |
| Övriga skulder | | | | 1 182 | 138 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 7 472 | -699 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 216 928 | 217 821 |
| | | | | |
Ideal Underwear of Lapland AB
559369-19907 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Not 2. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 2 926 | 2 926 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 2 926 | 2 926 |
| | | | | |
| Utgående avskrivningar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 2 926 | 2 926 |