OR Holding AB
559368-23121 (7)
Årsredovisning
OR Holding AB
Organisationsnummer:
559368-2312
Räkenskapsår:
2024-09-01 -
2025-08-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Umeå Kommun
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-10-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
OR Holding AB
559368-23122 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolaget är ett tjänsteföretag inom byggsektorn. Tjänsterna omfattar främst konsultverksamhet och markarbeten. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Omsättningen har ökat till följd av lokalt ökad efterfrågan |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-09-01 -2025-08-31 | 2023-09-01 -2024-08-31 | 2022-03-01 -2023-08-31 | - |
| Nettoomsättning (tkr) | | 75 | 0 | 400 | |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -88 | -156 | 289 | |
| Soliditet (%) | | 20,2 | 47,0 | 77,7 | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 171 878 | -83 971 | 112 907 |
| Balanseras i ny räkning | | -83 971 | 83 971 | 0 |
| Årets resultat | | | -88 166 | -88 166 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 87 907 | -88 166 | 24 741 |
OR Holding AB
559368-23123 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 87 907 | | | |
| Årets resultat | | -88 166 | | | |
| Medel att disponera | | -259 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | -259 | | | |
| Summa | | -259 | | | |
| | | | | |
OR Holding AB
559368-23124 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-09-01 | 2023-09-01 |
| | | 1 | 2025-08-31 | 2024-08-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 75 000 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 75 000 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -28 367 | -22 712 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -133 333 | -133 333 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -161 700 | -156 045 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -86 700 | -156 045 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 35 | 17 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -1 501 | -100 |
| Summa finansiella poster | | | | -1 466 | -83 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -88 166 | -156 128 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | 0 | 72 157 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 0 | 72 157 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -88 166 | -83 971 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -88 166 | -83 971 |
OR Holding AB
559368-23125 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-08-31 | 2024-08-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | 2 | 33 334 | 166 667 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 33 334 | 166 667 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 33 334 | 166 667 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 31 250 | 0 |
| Övriga fordringar | | | | 4 883 | 50 878 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 4 091 | 2 845 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 40 224 | 53 723 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 49 220 | 19 684 |
| Summa kassa och bank | | | | 49 220 | 19 684 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 89 444 | 73 407 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 122 778 | 240 074 |
OR Holding AB
559368-23126 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-08-31 | 2024-08-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 87 907 | 171 878 |
| Årets resultat | | | | -88 166 | -83 971 |
| Summa fritt eget kapital | | | | -259 | 87 907 |
| Summa eget kapital | | | | 24 741 | 112 907 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 83 644 | 82 575 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 83 644 | 82 575 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 0 | 44 592 |
| Övriga skulder | | | | 14 393 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 14 393 | 44 592 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 122 778 | 240 074 |
| | | | | |
OR Holding AB
559368-23127 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | | 3 | år |
| | | | | |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas.
|
| Not 2. Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | | | |
| | | | 2025-08-31 | 2024-08-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 400 000 | 400 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 400 000 | 400 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -233 333 | -100 000 |
| Årets avskrivningar | | | | -133 333 | -133 333 |
| Utgående avskrivningar | | | | -366 666 | -233 333 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 33 334 | 166 667 |