Start › Västra Götalands län › Stenungsund
Ursagruppen AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022-08 | 2022-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 10 | 79 | 518 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 10 | 79 | 518 | – | – |
| Rörelseresultat | −10 | −79 | −518 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 438 | 3 208 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 3 208 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 438 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −10 | 359 | 2 690 | 0 | – |
| Resultat före skatt | −10 | 359 | 2 690 | 0 | – |
| Årets resultat | −10 | 359 | 2 690 | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022-08 | 2022-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 29 269 | 29 429 | 29 335 | 25 | – |
| Anläggningstillgångar | 29 200 | 29 200 | 29 200 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 29 200 | 29 200 | 29 200 | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 500 | 500 | 500 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 28 700 | 28 700 | 28 700 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 69 | 229 | 135 | 25 | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 25 | – |
| Övriga fordringar | – | – | 0 | 25 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | – | – | – |
| Kassa och bank | 69 | 228 | 135 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 29 269 | 29 429 | 29 335 | 25 | – |
| Eget kapital | 3 064 | 3 073 | 2 715 | 25 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 3 039 | 3 048 | 2 690 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 048 | 2 690 | – | – | – |
| Årets resultat | −10 | 359 | 2 690 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 26 205 | 26 355 | 26 621 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 26 205 | 26 355 | 16 184 | – | – |
| Övriga skulder | – | 0 | 10 437 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Ursagruppen AB för räkenskapsåret 2024-09-01 -- 2025-08-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Ursagruppen ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Ursagruppen AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Ursagruppen AB för räkenskapsåret 2023-09-01 -- 2024-08-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Ursagruppen ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Ursagruppen AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Khumbu Holding AB (559072-9132) har under november 2023 köpt resterande 40% av andelarna i Ursagruppen AB. Ursagruppen AB är från och med november 2023 ett helägt dotterbolag till Khumbu Holding AB.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Ursagruppen AB för räkenskapsåret 2022-09-01 -- 2023-08-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Ursagruppen ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Ursagruppen AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har förvärvt Pumori AB och Pumori Lundsbrunn AB efter räkensakpsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Ursagruppen AB för räkenskapsåret 2022-01-25 -- 2022-08-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Ursagruppen ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Ursagruppen AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 500 | 500 | 500 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 1 092 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 592 | 0 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 28 700 | 28 700 | 28 700 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 28 700 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- VERKMÄSTAREVÄGEN 10, 444 32 STENUNGSUND
- Registrerat
- 2022-01-25
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom samt äga och förvalta aktier och andelar i dotterbolag och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5921-7042
- Ursagruppen AB
kontrollerat 2026-10-23
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2025-10-09)
- Revisionsfirma
- LR Hagahuset Ekonomi AB
- Årsstämma
- 2025-10-09
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom samt äga och förvalta aktier och andelar i dotterbolag och därmed förenlig verksamhet. Bolaget är helägt dotterbolag till Khumbu Holding AB (org.nr 559072-9132). Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Khumbu Holding AB
Visa källuppgift
för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom samt äga och förvalta aktier och andelar i dotterbolag och därmed förenlig verksamhet. Bolaget är helägt dotterbolag till Khumbu Holding AB (org.nr 559072-9132). Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Khumbu Holding AB
Visa källuppgift
för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom samt äga och förvalta aktier och andelar i dotterbolag och därmed förenlig verksamhet. Bolaget är helägt dotterbolag till Khumbu Holding AB (org.nr 559072-9132). Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Khumbu Holding AB
Visa källuppgift
för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom samt äga och förvalta aktier och andelar i dotterbolag och därmed förenlig verksamhet. Bolaget är helägt dotterbolag till Khumbu Holding AB (org.nr 559072-9132). Företaget har sitt säte i Stockholm .
Direkta dotterföretag
-
Lundsbrunn Resort & Spa AB
Visa källuppgift
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under året har bolaget förvärvat 100% av andelarna i det helägda dotterbolaget Lundsbrunn Resort & Spa AB (org.nr 559181-8306). Under året har bolaget förvärvat 100% av andelarna i det helägda dotterbolaget Khumbu Energy AB (org.nr 556786-5927). Bolaget har senare under året sålts till moderbolaget Khumbu
-
Khumbu Energy AB
Visa källuppgift
nder året har bolaget förvärvat 100% av andelarna i det helägda dotterbolaget Lundsbrunn Resort & Spa AB (org.nr 559181-8306). Under året har bolaget förvärvat 100% av andelarna i det helägda dotterbolaget Khumbu Energy AB (org.nr 556786-5927). Bolaget har senare under året sålts till moderbolaget Khumbu Holding AB (org.nr 559072-9132).