Hulo Consulting AB
559360-50081 (7)
Årsredovisning
Hulo Consulting AB
Organisationsnummer:
559360-5008
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Malmö
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-03-15.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Hulo Consulting AB
559360-50082 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget med säte i Malmö, bedriver verksamhet inom IT-branschen. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Bolaget är helägt dotterbolag till Hulo IT AB org nr 559201-0929 sedan våren 2023. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-15 -2022-12-31 | - | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 6 965 499 | 2 481 680 | | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 2 220 070 | 1 007 525 | | |
| Soliditet (%) | | 73,7 | 71,0 | | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 0 | 798 789 | 823 789 |
| Utdelning | | | -195 000 | -195 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 603 789 | -603 789 | 0 |
| Årets resultat | | | 1 762 845 | 1 762 845 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 603 789 | 1 762 845 | 2 391 634 |
Hulo Consulting AB
559360-50083 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 603 789 | | | |
| Årets resultat | | 1 762 845 | | | |
| Medel att disponera | | 2 366 634 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 2 000 000 | | | |
| Summa utdelning | | 2 000 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 366 634 | | | |
| Summa | | 2 366 634 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Hulo Consulting AB
559360-50084 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-15 |
| | | 1 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 6 965 499 | 2 481 680 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 15 057 | 18 380 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 6 980 556 | 2 500 060 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 939 247 | -131 506 |
| Personalkostnader | | | 2 | -2 849 162 | -1 362 540 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -4 788 409 | -1 494 046 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 2 192 147 | 1 006 014 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 27 923 | 1 511 |
| Summa finansiella poster | | | | 27 923 | 1 511 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 2 220 070 | 1 007 525 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 2 220 070 | 1 007 525 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -457 225 | -208 735 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 1 762 845 | 798 790 |
Hulo Consulting AB
559360-50085 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 589 463 | 0 |
| Övriga fordringar | | | | 110 376 | 90 890 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 134 626 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 834 465 | 90 890 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 2 410 526 | 1 069 665 |
| Summa kassa och bank | | | | 2 410 526 | 1 069 665 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 3 244 991 | 1 160 555 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 3 244 991 | 1 160 555 |
Hulo Consulting AB
559360-50086 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 603 789 | 0 |
| Årets resultat | | | | 1 762 845 | 798 789 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 2 366 634 | 798 789 |
| Summa eget kapital | | | | 2 391 634 | 823 789 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 351 603 | 0 |
| Skatteskulder | | | | 414 498 | 172 685 |
| Övriga skulder | | | | 84 612 | 80 393 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 2 644 | 83 688 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 853 357 | 336 766 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 3 244 991 | 1 160 555 |
| | | | | |
Hulo Consulting AB
559360-50087 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs.
|
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-15 -2022-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 5 | 5 |
| | | | | |