Navah Village AB
559359-59691 (7)
Årsredovisning
Navah Village AB
Organisationsnummer:
559359-5969
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Tyresö
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-01-29.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Navah Village AB
559359-59692 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget arbetar för trygg och kärleksfull förlossning genom att erbjuda doulatjänster, information och utbildningar digitalt och fysiskt, agerar som doula på förlossningar samt utför konsulttjänster inom området graviditet och förlossning i form av projektledning och koordinering. Företaget erbjuder även projektledning inom IT. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Företaget har haft fler uppdrag under året och därmed ökat omsättningen jämfört med föregående år.
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-11 -2022-12-31 | - | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 207 042 | 65 762 | | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 96 205 | -79 769 | | |
| Soliditet (%) | | 76,5 | 88,1 | | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
Navah Village AB
559359-59693 (7)
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 140 000 | -79 769 | 85 231 |
| Balanseras i ny räkning | | -79 769 | 79 769 | 0 |
| Årets resultat | | | 92 398 | 92 398 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 60 231 | 92 398 | 177 629 |
| Villkorade, ännu ej återbetalda, aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 140 000 kr (140 000 kr). |
|
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 60 231 | | | |
| Årets resultat | | 92 398 | | | |
| Medel att disponera | | 152 629 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Återbetalning av villkorat aktieägartillskott | | 140 000 | | | |
| Summa utdelning | | 140 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 12 629 | | | |
| Summa | | 152 629 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Navah Village AB
559359-59694 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-11 |
| | | 1 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 207 042 | 65 762 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 207 042 | 65 762 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -27 117 | -13 488 |
| Övriga externa kostnader | | | | -50 336 | -127 273 |
| Personalkostnader | | | 2 | -33 588 | -4 770 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -111 041 | -145 531 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 96 001 | -79 769 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 204 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | 204 | 0 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 96 205 | -79 769 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 96 205 | -79 769 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -3 807 | 0 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 92 398 | -79 769 |
Navah Village AB
559359-59695 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 40 713 | 4 000 |
| Övriga fordringar | | | | 12 526 | 12 322 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 53 239 | 16 322 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 179 068 | 80 405 |
| Summa kassa och bank | | | | 179 068 | 80 405 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 232 307 | 96 727 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 232 307 | 96 727 |
Navah Village AB
559359-59696 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 60 231 | 140 000 |
| Årets resultat | | | | 92 398 | -79 769 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 152 629 | 60 231 |
| Summa eget kapital | | | | 177 629 | 85 231 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 2 200 | 996 |
| Skatteskulder | | | | 3 807 | 0 |
| Övriga skulder | | | | 48 671 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 0 | 10 500 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 54 678 | 11 496 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 232 307 | 96 727 |
| | | | | |
Navah Village AB
559359-59697 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-11 -2022-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 0 |
| | | | | |