Allio Consulting AB
559357-73711 (7)
Årsredovisning
Allio Consulting AB
Organisationsnummer:
559357-7371
Räkenskapsår:
2021-12-29 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Saltsjöbaden
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Allio Consulting AB
559357-73712 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolaget bedriver konsultverksamhet inom Personal- och IT. Bolaget har sitt säte i Saltsjöbaden. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Bolaget har endast varit verksamt på heltid del av året pga start och avslut av vissa projekt. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-12-29 -2022-12-31 | - | - | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 837 116 | | | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 207 421 | | | |
| Soliditet (%) | | 47,1 | | | |
| Förändringar i eget kapital | | | |
| Aktie- kapital | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | | 50 000 |
| Årets resultat | | 114 395 | 114 395 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 114 395 | 164 395 |
Allio Consulting AB
559357-73713 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 0 | | | |
| Årets resultat | | 114 395 | | | |
| Summa | | 114 395 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 100 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 14 395 | | | |
| Summa | | 114 395 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Allio Consulting AB
559357-73714 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-29 | |
| | | 1 | 2022-12-31 | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 837 116 | |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 20 487 | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 857 603 | |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -341 694 | |
| Övriga externa kostnader | | | | -118 299 | |
| Personalkostnader | | | 2 | -1 183 270 | |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -6 600 | |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 649 863 | |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 207 740 | |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 63 | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -382 | |
| Summa finansiella poster | | | | -319 | |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 207 421 | |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -57 000 | |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -57 000 | |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 150 421 | |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -36 026 | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 114 395 | |
Allio Consulting AB
559357-73715 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 19 797 | |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 19 797 | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | 62 353 | |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 62 353 | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 82 150 | |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 3 300 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 5 000 | |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 8 300 | |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 354 667 | |
| Summa kassa och bank | | | | 354 667 | |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 362 967 | |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 445 117 | |
Allio Consulting AB
559357-73716 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Årets resultat | | | | 114 395 | |
| Summa fritt eget kapital | | | | 114 395 | |
| Summa eget kapital | | | | 164 395 | |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 57 000 | |
| Summa obeskattade reserver | | | | 57 000 | |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 158 850 | |
| Skatteskulder | | | | 29 037 | |
| Övriga skulder | | | | -33 109 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 68 944 | |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 223 722 | |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 445 117 | |
| | | | | |
Allio Consulting AB
559357-73717 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 3 | år |
| | | | | |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
| Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt huvudregeln i BFNAR 2016:10, s.k. "successiv vinstavräkning". Färdigställandegraden beräknas som per balansdagen nedlagda utgifter i förhållande till totalt beräknade utgifter för att fullgöra uppdraget.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt alternativregeln i BFNAR 2016:10. Detta innebär att inkomsten redovisas som intäkt när arbetet väsentligen är fullgjort. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2021-12-29 - 2022-12-31 | - |
| Medelantal anställda | | | | 1 | |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | |
| Inköp | | | | 26 397 | |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 26 397 | |
| | | | | |
| Årets avskrivningar | | | | -6 600 | |
| Utgående avskrivningar | | | | -6 600 | |
| | | | | |