Ansarius Care AB
559357-67531 (6)
Årsredovisning
Ansarius Care AB
Organisationsnummer:
559357-6753
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-01-14.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Ansarius Care AB
559357-67532 (6)
| Allmänt om verksamheten |
| Konsultverksamhet med specialistsjuksköterskor och allmän sjuksköterskor inom vård och omsorg, inriktad på både statligt och privat sjukhus. Nära samarbete med stora etablerade bemanningsbolag som hyr ut konsulter till sjukvården . |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
På grund av drastiskt minskad aktivitet så har bolaget omsättning sjunkit med mer än 20% under detta år. Ägaren, Malik Ansari, har lagt bolaget tillfälligt i vilande läge och har för avsikt att starta igång igen under nästkommande räkenskapsår.
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2021-12-29 -2022-12-31 | - | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 178 111 | 1 470 172 | | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -2 188 | 438 220 | | |
| Soliditet (%) | | 83,2 | 66,2 | | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 0 | 343 016 | 368 016 |
| Balanseras i ny räkning | | 343 016 | -343 016 | 0 |
| Årets resultat | | | -2 188 | -2 188 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 343 016 | -2 188 | 365 828 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 343 016 | | | |
| Årets resultat | | -2 188 | | | |
| Medel att disponera | | 340 828 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 340 828 | | | |
| Summa | | 340 828 | | | |
| | | | | |
Ansarius Care AB
559357-67533 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2021-12-29 |
| | | 1 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 178 111 | 1 470 172 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 0 | 1 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 178 111 | 1 470 173 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | 0 | -5 877 |
| Övriga externa kostnader | | | | -55 850 | -445 684 |
| Personalkostnader | | | 2 | -101 624 | -526 404 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -4 500 | -54 000 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | -18 500 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -180 474 | -1 031 965 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -2 363 | 438 208 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 213 | 12 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -38 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | 175 | 12 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -2 188 | 438 220 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -2 188 | 438 220 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -95 204 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -2 188 | 343 016 |
Ansarius Care AB
559357-67534 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 0 | 108 000 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 108 000 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 0 | 108 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 0 | 175 219 |
| Övriga fordringar | | | | 15 602 | 8 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 15 602 | 175 227 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 424 267 | 272 838 |
| Summa kassa och bank | | | | 424 267 | 272 838 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 439 869 | 448 065 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 439 869 | 556 065 |
Ansarius Care AB
559357-67535 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 343 016 | 0 |
| Årets resultat | | | | -2 188 | 343 016 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 340 828 | 343 016 |
| Summa eget kapital | | | | 365 828 | 368 016 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 33 404 | 38 554 |
| Övriga skulder | | | | 40 637 | 149 495 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 74 041 | 188 049 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 439 869 | 556 065 |
| | | | | |
Ansarius Care AB
559357-67536 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2023-01-01 - 2023-12-31 | 2021-12-29 - 2022-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 162 000 | |
| Inköp | | | | 0 | 162 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 162 000 | 162 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -54 000 | |
| Årets avskrivningar | | | | 54 000 | -54 000 |
| Utgående avskrivningar | | | | 0 | -54 000 |
| | | | | |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | -162 000 | 0 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -162 000 | 0 |
| | | | | |