Genomsyn

Start › Södermanlands län › Eskilstuna

Thomas Roos Entreprenad AB

559355-2382AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
9 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−10 tkr
Årets resultat 2025
−10 tkr
Eget kapital 2025
119 tkr

Utveckling4 räkenskapsår

20252025: 9 tkr9 tkr20242024: 166 tkr166 tkr20232023: 155 tkr155 tkr20222022: 523 tkr523 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 38166155523
Nettoomsättning 9166155523
Övriga rörelseintäkter 29–––
Rörelsekostnader 48203165266
Handelsvaror 4593489
Övriga externa kostnader 213931156
Personalkostnader 24––
Av- och nedskrivningar 2010110121
Rörelseresultat −10−37−11257
Finansiella poster 0−110
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0010
Räntekostnader och liknande resultatposter 00––
Resultat efter finansiella poster −10−38−10257
Bokslutsdispositioner ––0−65
Förändring av periodiseringsfonder ––0−65
Resultat före skatt −10−38−10192
Skatt på årets resultat ––041
Årets resultat −10−38−10152

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 197550737903
Anläggningstillgångar 30501602703
Materiella anläggningstillgångar 30501602703
Maskiner och andra tekniska anläggningar 0426579–
Inventarier, verktyg och installationer 307523703
Omsättningstillgångar 16749135200
Kortfristiga fordringar 1245155
Kundfordringar –041
Övriga fordringar 1241155
Kassa och bank 166479145
EGET KAPITAL OCH SKULDER 197550737903
Eget kapital 119129167177
Bundet eget kapital 25252525
Aktiekapital 25252525
Fritt eget kapital 94104142152
Balanserat resultat 104142152–
Årets resultat −10−38−10152
Obeskattade reserver 65656565
Periodiseringsfonder 65656565
Kortfristiga skulder 12356505661
Leverantörsskulder 2205
Skatteskulder 0−64141
Övriga skulder 0350455606
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 10101010

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-31
Anskaffningsvärde 100145145724
Årets inköp –––724
Försäljningar och utrangeringar 45–––
Ackumulerade avskrivningar 70704112
Årets avskrivningar 20292921
Återförda avskrivningar 20–––

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-19
Anskaffningsvärde 05795790–
Försäljningar och utrangeringar 579––––
Ackumulerade avskrivningar 015382100
Årets avskrivningar –7272––
Återförda avskrivningar 153––––

Om bolaget

Adress
HAGBYVÄGEN 10, 632 39 ESKILSTUNA
Registrerat
2021-12-20
Bransch
Uthyrning och leasing av jordbruksmaskiner och jordbruksredskap

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska erbjuda maskintjänster såsom snöröjning, schakt, anläggning samt uthyrning av maskinförare och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5816-6737
THOMAS ROOS ENTREPRENAD AB
kontrollerat 2026-10-23

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Eskilstuna
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-04-22
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet med maskintjänster såsom snöröjning, schakt, anläggning samt uthyrning av maskinförare. Företaget har sitt säte i Eskilstuna .

Väsentliga händelser

Väsentliga händelser under räkenskapsåret Ägaren av bolaget har minskat sin verksamhet på grund av sjukskrivning.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20228 kB Öppna