se-mem-base:SprakSvenskaMemberse-mem-base:LandSverigeMemberse-mem-base:ValutaSvenskaKronorMemberse-mem-base:BeloppsformatNormalformMember2024-01-012024-12-31se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenVerkstallandeDirektorenAvgerArsredovisningMember559347-24412024-01-012024-12-31559347-24412023-01-012023-12-31559347-24412021-11-182022-12-31559347-24412024-12-31559347-24412023-12-31559347-24412022-12-31559347-24412021-11-17iso4217:SEKxbrli:purese-k2-type:AntalAnstalldaxbrli:shares

Årsredovisning

för

InvisID AB

Org.nr. 559347-2441

Räkenskapsåret

2024-01-01 — 2024-12-31
InnehållSida
Förvaltningsberättelse
Resultaträkning
Balansräkning
Noter
Underskrifter av årsredovisning

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor.

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-06-29.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

Styrelsen och verkställande direktören för InvisID AB upprättar följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024-01-01-2024-12-31.

se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor (SEK), om inte något annat anges.

Förvaltningsberättelse

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Bolaget utvecklar och bedriver system och tjänster för hantering av post och övriga försändelser. Bolaget bedriver även verksamhet som avser programmering och digital design.

Bolaget har sitt säte i Borlänge.

Flerårsöversikt

Flerårsöversikt visas i tusen svenska kronor (TSEK)
202420232022
Nettoomsättning8210
Resultat efter finansiella poster-4-4-25
Soliditet (%)89,389,366,3

Nyckeltalsdefinitioner

Soliditet: Justerat eget kapital i procent av balansomslutning

Förändringar i eget kapital (EK)

AktiekapitalBalanserat resultatÅrets resultatTotalt
Belopp vid årets ingång25 0004 437-4 47724 960
Balanseras i ny räkning0-4 4774 4770
Årets resultat00-3 981-3 981
Belopp vid årets utgång25 000-40-3 98120 979

Resultatdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Balanserat resultat-40
Årets resultat-3 981

Summa

-4 021

Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

Balanseras i ny räkning

-4 021

Summa

-4 021

Resultaträkning

Resultaträkning
Not
2024-01-01
2024-12-31
2023-01-01
2023-12-31
Rörelseresultat
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning
7 580
20 690
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
7 580
20 690
Rörelsekostnader
Övriga externa kostnader
-11 563
-22 597
Personalkostnader
0
-2 570
Summa rörelsekostnader
-11 563
-25 167
Rörelseresultat
-3 983
-4 477
Finansiella poster
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter
2
0
Summa finansiella poster
2
0
Resultat efter finansiella poster
-3 981
-4 477
Resultat före skatt
-3 981
-4 477
Årets resultat
-3 981
-4 477

Balansräkning

Balansräkning Tillgångar
Not
2024-12-31
2023-12-31
Tillgångar
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
1 527
4 406
Övriga fordringar
7
0
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
0
3 353
Summa kortfristiga fordringar
1 534
7 759
Kassa och bank
Kassa och bank
21 958
20 204
Summa kassa och bank
21 958
20 204
Summa omsättningstillgångar
23 492
27 963
Summa tillgångar
23 492
27 963

Balansräkning

Balansräkning Eget kapital och skulder
Not
2024-12-31
2023-12-31
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital
25 000
25 000
Summa bundet eget kapital
25 000
25 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat
-40
4 437
Årets resultat
-3 981
-4 477
Summa fritt eget kapital
-4 021
-40
Summa eget kapital
20 979
24 960
Kortfristiga skulder
Övriga skulder
2 514
3 003
Summa kortfristiga skulder
2 514
3 003
Summa eget kapital och skulder
23 492
27 963

Noter

Not 1 – Redovisningsprinciper

Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR2016:10) om årsredovisning i mindre företag (K2).