Genomsyn

Start › Värmlands län › Kristinehamn

Hallins Allservice AB

559347-1260AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
845 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
225 tkr
Årets resultat 2025
110 tkr
Eget kapital 2025
302 tkr

Utveckling4 räkenskapsår

20252025: 845 tkr845 tkr20242024: 723 tkr723 tkr20232023: 543 tkr543 tkr20222022: 406 tkr406 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 845723543406
Nettoomsättning 845723543406
Rörelsekostnader 613579501211
Råvaror och förnödenheter 602–
Övriga externa kostnader 16815311399
Personalkostnader 380368327112
Av- och nedskrivningar 595959–
Rörelseresultat 23114441195
Finansiella poster −7−13−6–
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 000–
Räntekostnader och liknande resultatposter 7136–
Resultat efter finansiella poster 22513136195
Bokslutsdispositioner −86−62−40−49
Förändring av periodiseringsfonder −46−220−49
Förändring av överavskrivningar −40−40−40–
Resultat före skatt 13969−4146
Skatt på årets resultat 2914030
Årets resultat 11055−4116

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 924725677319
Anläggningstillgångar 318376435–
Materiella anläggningstillgångar 318376435–
Inventarier, verktyg och installationer 318376435–
Omsättningstillgångar 607349242319
Kortfristiga fordringar 113656424
Kundfordringar 11250325
Övriga fordringar 1153219
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –0––
Kassa och bank 494283178295
EGET KAPITAL OCH SKULDER 924725677319
Eget kapital 302192137141
Bundet eget kapital 25252525
Aktiekapital 25252525
Fritt eget kapital 277167112116
Överkursfond –––0
Balanserat resultat 1671121160
Årets resultat 11055−4116
Obeskattade reserver 2371518949
Periodiseringsfonder 117714949
Ackumulerade överavskrivningar 1208040–
Långfristiga skulder 246287337–
Skulder till kreditinstitut 4687137–
Övriga skulder 200200200–
Kortfristiga skulder 14095114129
Skulder till kreditinstitut 425050–
Leverantörsskulder 26111175
Skatteskulder 403030
Övriga skulder 61271624
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 877–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-11-17
Anskaffningsvärde 4944944944940
Årets inköp ––4940–
Ackumulerade avskrivningar 17611859590
Årets avskrivningar 5959590–
Ackumulerade nedskrivningar –000–

Om bolaget

Adress
KULLHAGSBACKEN 3, 681 51 KRISTINEHAMN
Registrerat
2021-11-18
Bransch
Arrangemang av kongresser och mässor

Verksamhet enligt registret

Erbjuda tjänster inom bygg och fastighetsservice, mäss- och eventservice.

Bankgironummer

5772-6887
Hallins Allservice AB
kontrollerat 2026-10-23

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-03-25
Programvara
Fortnox Bokslut & Skatt

Allmänt om verksamheten

Bolaget erbjuder tjänster inom bygg och fastighetsservice samt mäss- och eventservice. Bolaget har sitt säte i Kristinehamn.

Väsentliga händelser

Bolaget har haft ett bra år med gradvis högre omsättning och högre lönsamhet. Det egna kapitalet är stabilt och bolaget förväntas klara sina finansiella åtagande på 12 månaders sikt.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025155 kB Öppna
2024155 kB Öppna
202344 kB Öppna
202242 kB Öppna