Genomsyn

Start › Jönköpings län › Bankeryd

Interim Management i Jönköping AB

559344-3244AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,5 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
344 tkr
Årets resultat 2025
268 tkr
Eget kapital 2025
339 tkr

Utveckling4 räkenskapsår

20252025: 1,5 mkr1,5 mkr20242024: 1,5 mkr1,5 mkr20232023: 1,4 mkr1,4 mkr20222022: 1,4 mkr1,4 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 5471 5241 4091 402
Nettoomsättning 1 5471 5241 4091 402
Rörelsekostnader 1 2011 3541 070829
Övriga externa kostnader 28331813463
Personalkostnader 9121 030930764
Av- och nedskrivningar 6662
Rörelseresultat 346170338573
Finansiella poster −2−210
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0−110
Räntekostnader och liknande resultatposter 21––
Resultat efter finansiella poster 344168339573
Bokslutsdispositioner 2−48−85−149
Förändring av periodiseringsfonder 0−50−85−140
Förändring av överavskrivningar 220−9
Resultat före skatt 346120255424
Skatt på årets resultat 78325789
Årets resultat 26888198335

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 782702922808
Anläggningstillgångar 11172430
Materiella anläggningstillgångar 11172430
Inventarier, verktyg och installationer 11172430
Omsättningstillgångar 771685899778
Kortfristiga fordringar 272414521410
Kundfordringar 146304345382
Övriga fordringar 92376528
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 34721110
Kassa och bank 499271378368
EGET KAPITAL OCH SKULDER 782702922808
Eget kapital 339211358360
Bundet eget kapital 25252525
Aktiekapital 25252525
Fritt eget kapital 314186333335
Balanserat resultat 46981350
Årets resultat 26888198335
Obeskattade reserver 281282234149
Periodiseringsfonder 275275225140
Ackumulerade överavskrivningar 6799
Kortfristiga skulder 163209330298
Leverantörsskulder 1222222
Skatteskulder 04117394
Övriga skulder 140136125192
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 10101010

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022
Styrelsens förslag 250140235–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-11-02
Anskaffningsvärde 323232320
Årets inköp –0032–
Ackumulerade avskrivningar 2114820
Årets avskrivningar 6662–

Om bolaget

Adress
TRÖKAGATAN 6, 564 32 BANKERYD
Registrerat
2021-11-03
Bransch
Konsultverksamhet avseende företags organisation

Verksamhet enligt registret

Företaget bedriver konsultverksamhet inom interim management, affärsutveckling, teknisk konsultation och utbildning.

Bankgironummer

5764-9188
Interim Management i Jkpg AB
kontrollerat 2026-10-23

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Jönköpings kommun
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-18
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Företaget bedriver konsultverksamhet inom interim management, affärsutveckling, teknisk konsultation och utbildning. Företaget har sitt säte i Jönköpings kommun .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20238 kB Öppna