Sia Estetik AB
559341-17951 (7)
Årsredovisning
Sia Estetik AB
Organisationsnummer:
559341-1795
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Malmö
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-07-08.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Sia Estetik AB
559341-17952 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Bolaget bedriver verksamhet inom estetiska behandlingar. Bolaget erbjuder också uthyrning av sjuksköterskor och läkare inom öppen- och slutenvård samt inom äldreboende.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2021-10-18 -2022-12-31 | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 0 | 24 837 | 0 | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -94 707 | -37 714 | 0 | |
| Soliditet (%) | | 94,7 | 85,8 | 0 | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 38 038 | -37 714 | 25 324 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 92 000 | | 92 000 |
| Balanseras i ny räkning | | -37 714 | 37 714 | 0 |
| Årets resultat | | | -94 707 | -94 707 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 92 324 | -94 707 | 22 617 |
Sia Estetik AB
559341-17953 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 92 324 | | | |
| Årets resultat | | -94 707 | | | |
| Medel att disponera | | -2 383 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | -2 383 | | | |
| Summa | | -2 383 | | | |
| | | | | |
Sia Estetik AB
559341-17954 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 24 837 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 24 837 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | 0 | -4 528 |
| Övriga externa kostnader | | | | -94 843 | -58 207 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -94 843 | -62 735 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -94 843 | -37 898 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 136 | 201 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | 0 | -17 |
| Summa finansiella poster | | | | 136 | 184 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -94 707 | -37 714 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -94 707 | -37 714 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -94 707 | -37 714 |
Sia Estetik AB
559341-17955 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 22 045 | 29 381 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 22 045 | 29 381 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 1 842 | 134 |
| Summa kassa och bank | | | | 1 842 | 134 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 23 887 | 29 515 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 23 887 | 29 515 |
Sia Estetik AB
559341-17956 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 92 324 | 38 038 |
| Årets resultat | | | | -94 707 | -37 714 |
| Summa fritt eget kapital | | | | -2 383 | 324 |
| Summa eget kapital | | | | 22 617 | 25 324 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 1 270 | 4 191 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 1 270 | 4 191 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 23 887 | 29 515 |
| | | | | |
Sia Estetik AB
559341-17957 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |