RE Gnosjö Hillerstorp 1:61 AB
559339-54931 (9)
Årsredovisning
RE Gnosjö Hillerstorp 1:61 AB
Organisationsnummer: 559339-5493
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-09-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
RE Gnosjö Hillerstorp 1:61 AB
559339-54932 (9)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet. |
| Väsentliga förändringar i ägarstrukturen |
| Bolaget förvärvades av RE Equity Omsorg Grupp 4 AB (559476-5249). |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2021-10-08 -2022-12-31 | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 900 284 | 0 | 0 | |
| Rörelseresultat (kr) | | -141 854 | 0 | 0 | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -2 672 054 | 0 | 0 | |
| Rörelsemarginal (%) | | -7,5 | 0 | 0 | |
| Avkastning på totalt kapital (%) | | -0,4 | 0 | 0 | |
| Avkastning på eget kapital (%) | | -639,7 | 0 | 0 | |
| Balansomslutning (kr) | | 39 068 583 | 31 867 568 | 0 | |
| Kassalikviditet (%) | | 6,2 | 0 | 0 | |
| Soliditet (%) | | 0,6 | 1,9 | 0 | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
RE Gnosjö Hillerstorp 1:61 AB
559339-54933 (9)
Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 3 644 991 | -3 076 639 | 593 352 |
| Balanseras i ny räkning | | -3 076 639 | 3 076 639 | 0 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 2 300 000 | | 2 300 000 |
| Årets resultat | | | -2 656 196 | -2 656 196 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 2 868 352 | -2 656 196 | 237 156 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 2 868 352 | | | |
| Årets resultat | | -2 656 196 | | | |
| Summa | | 212 156 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 212 156 | | | |
| Summa | | 212 156 | | | |
| | | | | |
RE Gnosjö Hillerstorp 1:61 AB
559339-54934 (9)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| | | 2 | | |
| Rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 900 284 | 0 |
Förändring av lager av färdiga varor, av varor under tillverkning och pågående arbeten för annans räkning | | | | -5 969 | 0 |
| Summa rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 894 315 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsens kostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -826 245 | 0 |
| Övriga externa kostnader | | | | -447 563 | 0 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -762 361 | 0 |
| Summa rörelsens kostnader | | | | -2 036 169 | 0 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -141 854 | 0 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 17 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -2 530 217 | 0 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -2 530 200 | 0 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -2 672 054 | 0 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -2 672 054 | 0 |
| Skatt på årets resultat | | | | 15 858 | 0 |
| Årets resultat | | | | -2 656 196 | 0 |
RE Gnosjö Hillerstorp 1:61 AB
559339-54935 (9)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 3 | 38 389 914 | 38 000 000 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 38 389 914 | 38 000 000 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 38 389 914 | 38 000 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 26 258 | 4 175 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 500 000 | -6 291 839 |
| Övriga fordringar | | | | 36 240 | 3 332 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 0 | 68 360 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 562 498 | -6 215 972 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 116 171 | 83 540 |
| Summa kassa och bank | | | | 116 171 | 83 540 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 678 669 | -6 132 432 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 39 068 583 | 31 867 568 |
RE Gnosjö Hillerstorp 1:61 AB
559339-54936 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 2 868 352 | 3 644 991 |
| Årets resultat | | | | -2 656 196 | -3 076 639 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 212 156 | 568 352 |
| Summa eget kapital | | | | 237 156 | 593 352 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Avsättningar för övriga skatter | | | | 460 798 | 476 656 |
| Summa avsättningar | | | | 460 798 | 476 656 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 27 511 478 | 28 238 750 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 27 511 478 | 28 238 750 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 1 842 595 | 2 046 280 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 8 376 833 | 0 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 33 873 | 6 000 |
| Övriga skulder | | | | 0 | 1 734 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 605 850 | 504 796 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 10 859 151 | 2 558 810 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 39 068 583 | 31 867 568 |
| | | | | |
RE Gnosjö Hillerstorp 1:61 AB
559339-54937 (9)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen upprättas med tillämpning av årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Intäkter |
Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ersättning i form av ränta, royalty eller utdelning redovisas som intäkt när det är sannolikt att företaget kommer att få de ekonomiska fördelar som är förknippade med transaktionen och när inkomsten kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ränta redovisas som intäkt enligt den så kallade effektivräntemetoden. Royalty periodiseras i enlighet upplysningar med den aktuella överenskommelsens ekonomiska innebörd. Utdelning redovisas företagets rätt till betalning är säkerställd. |
| Låneutgifter |
| Alt. 1 - Låneutgifter för lånat kapital kostnadsförs i resultaträkningen i den period de uppstår. Alt. 2 - De låneutgifter som avser kapital som lånats för att finansiera tillverkningen av tillgångar som tar betydande tid att färdigställa, räknas in i tillgångens anskaffningsvärde. De räntekostnader som räknas in i tillgångens anskaffningsvärde värderas enligt effektivräntemetoden. |
| Skatter |
Total skatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Skatter redovisas i resultaträkningen, utom då underliggande transaktion redovisas direkt mot eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i eget kapital.
Aktuell skatt avser inkomstskatt för innevarande räkenskapsår samt den del av tidigare räkenskapsårs inkomstskatt som ännu inte redovisats. Aktuell skatt beräknas utifrån per den skattesats som gäller per balansdagen.
Uppskjuten skatt är inkomstskatt som avser framtida räkenskapsår till följd av tidigare händelser. Redovisning sker enligt balansräkningsmetoden. Enligt denna redovisas uppskjutna skatteskulder och uppskjutna skattefordringar på temporära skillnader som uppstår mellan bokförda respektive skattemässiga värden för tillgångar och skulder samt för övriga skattemässiga avdrag eller underskott.
Uppskjutna skattefordringar nettoredovisas mot uppskjutna skatteskulder endast om de kan betalas med ett nettobelopp. Uppskjuten skatt beräknas utifrån beslutad skattesats på balansdagen. Effekter av förändringar i gällande skattesatser resultatförs i den period förändringen lagstadgats. Uppskjutna skattefordringar reduceras till den del det inte är sannolikt att den underliggande skattefordran kommer att kunna realiseras inom en överskådlig framtid. Uppskjuten skattefordran redovisas som finansiell anläggningstillgång och uppskjuten skatteskuld som avsättning. |
RE Gnosjö Hillerstorp 1:61 AB
559339-54938 (9)
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Byggnader | | 50 | år | | | | |
| Nedskrivningar av anläggningstillgångar |
| Vid varje balansdag sker en prövning av anläggningtillgångens värde och den skrivs ned om den bedöms ha ett lägre värde än bokfört värde och det kan antas att värdenedgången är bestående. Om det inte längre finns skäl för nedskrivningen återförs den. Nedskrivningen och återföringen redovisas i resultaträkningen. |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Alt. 1 - Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. Alt. 2 - Koncernbidrag som lämnas till dotterföretag redovisas som en ökning av värdet på andelar i koncernföretag. Övriga lämnade samt erhållna koncernbidrag redovisas som en bokslutsdisposition. |
| Finansiella instrument |
| Finansiella tillgångar och skulder redovisas i enlighet kapitel 11 (Finansiella instrument värderade utifrån anskaffnlngsvärdet) i BFNAR2012:1. |
Redovisning i och borttagning från balansräkningen En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen när företaget blir part i instrumentetsavtalsmässiga villkor. En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när den avtalsenliga rätten till kassaflödet från tillgången har upphört eller reglerats. Detsamma gäller när de risker och fördelar som är förknippade med innenhavet i allt väsentligt överförs till annan part och företaget inte längre har kontroll över den finansiella tillgången. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när den avtalade förpliktelsen fullgjorts eller upphört. |
Värdering av finansiella tillgångar Finansiella tillgångar värderas vid första redovisningstillfället till anskaffningsvärde, inklusive eventuella transaktionsutgifter som är direkt hänförliga till förvärvet av tillgången. |
| Finansiella omsättningstillgångar värderas efter första redovisningstillfället till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet på balansdagen. |
| Kundfordringar och övriga fordringar som utgör omsättningstillgångar värderas individuellt till det belopp som beräknas inflyta. |
| Finansiella anläggningstillgångar värderas efter första redovisningstillfället till anskaffningsvärdet med avdrag för eventuella nedskrivningar och med tillägg för eventuella uppskrivningar: |
| - Räntebärande finansiella tillgångar värderas enligt upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden. |
| - Andelar i dotterföretag, intresseföretag och gemensamt styrda företag redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår förutom inköpspriset även utgifter som är direkt hänförliga till förvärvet. |
Värdering av finansiella skulder Finansiella skulder värderas till upplupet anskaffningsvärde. Utgifter som är direkt hänförliga till upptagande av lån korrigerar lånets anskaffningsvärde och periodiseras enligt effektivräntemetoden. |
RE Gnosjö Hillerstorp 1:61 AB
559339-54939 (9)
| Not 2. Uppgift om moderföretag och koncernredovisning | | | | | | | |
| Moderföretag i den största koncernense-mem-base:ForetagTypModerforetagIStorstaKoncernenMember | | | | | | | |
| Namn | RE Equity Fund AB | | | | | | |
| Organisationsnummer | 559165-5021 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Närmaste moderföretag som upprättar koncernredovisningse-mem-base:ForetagTypModerforetagNarmasteUpprattarKoncernredovisningMember | | | | | | | |
| Namn | RE Equity Omsorg AB | | | | | | |
| Organisationsnummer | 559415-0624 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Moderföretagse-mem-base:ForetagTypModerforetagMember | | | | | | | |
| Namn | RE Equity Omsorg Grupp 4 AB | | | | | | |
| Organisationsnummer | 559476-5249 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 3. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 39 127 848 | 37 708 203 |
| Inköp | | | | 39 174 302 | 1 839 096 |
| Omklassificeringar | | | | -38 022 027 | -419 815 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 40 280 123 | 39 127 484 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -1 127 848 | -0 |
| Årets avskrivningar | | | | -762 361 | -1 127 484 |
| Utgående avskrivningar | | | | -1 890 209 | -1 127 484 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 38 389 914 | 38 000 000 |
| | | | | |