CiCi fastighets- & uthyrningscenter AB
559339-25731 (7)
Årsredovisning
CiCi fastighets- & uthyrningscenter AB
Organisationsnummer:
559339-2573
Räkenskapsår:
2021-10-07 -
2023-03-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholms län
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-04-20.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
CiCi fastighets- & uthyrningscenter AB
559339-25732 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Bolaget bedriver uthyrning och försäljning av fastigheter, lägenheter, kontorslokaler och motorbåtar. Bolaget bedriver även konsulttjänster och därmed förenlig verksamhet.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Bolagets första verksamhetsår. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-10-07 -2023-03-31 | - | - | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 282 548 | | | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 200 931 | | | |
| Soliditet (%) | | 56,2 | | | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | |
| Aktie- kapital | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | | | |
| Nyemission | 25 000 | | 25 000 |
| Årets resultat | | 119 247 | 119 247 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 119 247 | 144 247 |
CiCi fastighets- & uthyrningscenter AB
559339-25733 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 0 | | | |
| Årets resultat | | 119 247 | | | |
| Summa | | 119 247 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 119 247 | | | |
| Summa | | 119 247 | | | |
| | | | | |
CiCi fastighets- & uthyrningscenter AB
559339-25734 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-10-07 | |
| | | 1 | 2023-03-31 | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 282 548 | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 282 548 | |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -189 428 | |
| Personalkostnader | | | 2 | -827 888 | |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -63 167 | |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 080 483 | |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 202 065 | |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 82 | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -1 216 | |
| Summa finansiella poster | | | | -1 134 | |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 200 931 | |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -50 485 | |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -50 485 | |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 150 446 | |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -31 199 | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 119 247 | |
CiCi fastighets- & uthyrningscenter AB
559339-25735 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-03-31 | |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 315 833 | |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 315 833 | |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 315 833 | |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 10 295 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 1 064 | |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 11 359 | |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 795 | |
| Summa kassa och bank | | | | 795 | |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 12 154 | |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 327 987 | |
CiCi fastighets- & uthyrningscenter AB
559339-25736 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-03-31 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Årets resultat | | | | 119 247 | |
| Summa fritt eget kapital | | | | 119 247 | |
| Summa eget kapital | | | | 144 247 | |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 50 485 | |
| Summa obeskattade reserver | | | | 50 485 | |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 38 500 | |
| Summa långfristiga skulder | | | | 38 500 | |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 12 329 | |
| Skatteskulder | | | | 1 269 | |
| Övriga skulder | | | | 71 157 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 10 000 | |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 94 755 | |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 327 987 | |
| | | | | |
CiCi fastighets- & uthyrningscenter AB
559339-25737 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
| Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt huvudregeln i BFNAR 2016:10, s.k. "successiv vinstavräkning". Färdigställandegraden beräknas som per balansdagen nedlagda utgifter i förhållande till totalt beräknade utgifter för att fullgöra uppdraget.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt alternativregeln i BFNAR 2016:10. Detta innebär att inkomsten redovisas som intäkt när arbetet väsentligen är fullgjort. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2021-10-07 -2023-03-31 | - |
| Medelantal anställda | | | | 2 | |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2023-03-31 | |
| Inköp | | | | 379 000 | |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 379 000 | |
| | | | | |
| Årets avskrivningar | | | | -63 167 | |
| Utgående avskrivningar | | | | -63 167 | |
| | | | | |