Thedalo Management AB
559334-96981 (7)
Årsredovisning
Thedalo Management AB
Organisationsnummer:
559334-9698
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-01-09.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Thedalo Management AB
559334-96982 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget bedriver konsultverksamhet inom mediaområdet |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2021-09-14 -2022-12-31 | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 998 | 1 654 998 | 2 929 180 | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -401 071 | 196 781 | 1 260 717 | |
| Soliditet (%) | | 69,1 | 66,5 | 60,5 | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 560 475 | 114 668 | 700 143 |
| Aktiekapital vid årets ingångANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | 0 |
| Utdelning | | -187 000 | | -187 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 114 669 | -114 669 | 0 |
| Årets resultat | | | -33 113 | -33 113 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 488 144 | -33 113 | 480 031 |
Thedalo Management AB
559334-96983 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 488 144 | | | |
| Årets resultat | | -33 113 | | | |
| Medel att disponera | | 455 031 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 40 000 | | | |
| Summa utdelning | | 40 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 415 031 | | | |
| Summa | | 455 031 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Thedalo Management AB
559334-96984 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 998 | 1 654 998 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 998 | 1 654 998 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -376 679 | -332 922 |
| Personalkostnader | | | 2 | -27 152 | -1 035 913 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -12 900 | -98 000 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -416 731 | -1 466 835 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -414 733 | 188 163 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 13 662 | 8 747 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | 0 | -129 |
| Summa finansiella poster | | | | 13 662 | 8 618 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -401 071 | 196 781 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | 367 958 | -50 750 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 367 958 | -50 750 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -33 113 | 146 031 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -31 363 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -33 113 | 114 668 |
Thedalo Management AB
559334-96985 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 245 146 | |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 245 146 | 0 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 245 146 | 0 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 89 089 | 43 669 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 89 089 | 43 669 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 360 715 | 1 448 772 |
| Summa kassa och bank | | | | 360 715 | 1 448 772 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 449 804 | 1 492 441 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 694 950 | 1 492 441 |
Thedalo Management AB
559334-96986 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 488 144 | 560 475 |
| Årets resultat | | | | -33 113 | 114 668 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 455 031 | 675 143 |
| Summa eget kapital | | | | 480 031 | 700 143 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 0 | 367 958 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 0 | 367 958 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 467 | 6 098 |
| Skatteskulder | | | | 64 915 | 267 426 |
| Övriga skulder | | | | 6 618 | 7 897 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 142 919 | 142 919 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 214 919 | 424 340 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 694 950 | 1 492 441 |
| | | | | |
Thedalo Management AB
559334-96987 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | | 177 750 |
| Inköp | | | | 258 046 | |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 258 046 | 177 750 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | | -88 750 |
| Årets avskrivningar | | | | -12 900 | -89 000 |
| Utgående avskrivningar | | | | -12 900 | -177 750 |
| | | | | |