Härad Hyresbostäder AB
559334-81121 (10)
Årsredovisning
Härad Hyresbostäder AB
Organisationsnummer: 559334-8112
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Härad Hyresbostäder AB
559334-81122 (10)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| RE Equity Hyresbostäder 1 AB, 559555-3990. |
| Väsentliga förändringar i ägarstrukturen |
| Bolaget förvärvades av RE Equity Hyresbostäder 1 AB, 559555-3990. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 10 692 487 | 10 846 891 | 4 758 291 | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 4 203 378 | 12 496 163 | -3 556 313 | |
| Balansomslutning (kr) | | 158 588 073 | 10 319 146 | 17 509 094 | |
| Soliditet (%) | | 7,5 | 83,3 | 0,0 | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
Härad Hyresbostäder AB
559334-81123 (10)
Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 0 | 8 565 787 | 8 590 787 |
| Balanseras i ny räkning | | 8 565 787 | -8 565 787 | 0 |
| Årets resultat | | | 2 509 015 | 2 509 015 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 8 565 787 | 2 509 015 | 11 099 802 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 8 565 787 | | | |
| Årets resultat | | 2 509 015 | | | |
| Summa | | 11 074 802 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 11 074 802 | | | |
| Summa | | 11 074 802 | | | |
| | | | | |
Härad Hyresbostäder AB
559334-81124 (10)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | 1 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| | | 2 | | |
| Rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 10 692 487 | 10 846 891 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 163 163 | 150 332 |
| Summa rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 10 855 650 | 10 997 223 |
| | | | | |
| Rörelsens kostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -8 895 | -55 467 |
| Övriga externa kostnader | | | | -5 772 012 | -6 558 424 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -499 461 | -304 193 |
| Summa rörelsens kostnader | | | | -6 280 368 | -6 918 084 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 4 575 282 | 4 079 139 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
Resultat från övriga värdepapper och fordringar som är anläggningstillgångar | | | | 0 | 958 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 0 | 483 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -371 904 | 8 415 583 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -371 904 | 8 417 024 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 4 203 378 | 12 496 163 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | 0 | -3 930 375 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -1 047 000 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -1 047 000 | -3 930 375 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 3 156 378 | 8 565 788 |
| Skatt på årets resultat | | | | -647 363 | 0 |
| Årets resultat | | | | 2 509 015 | 8 565 788 |
Härad Hyresbostäder AB
559334-81125 (10)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 4 | 16 134 247 | 16 633 707 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 16 134 247 | 16 633 707 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 5 | 0 | 25 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 25 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 16 134 247 | 16 658 707 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 119 626 | 223 692 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 141 522 452 | -6 895 874 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 370 051 | 163 794 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 142 012 129 | -6 508 388 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 441 697 | 168 827 |
| Summa kassa och bank | | | | 441 697 | 168 827 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 142 453 826 | -6 339 561 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 158 588 073 | 10 319 146 |
Härad Hyresbostäder AB
559334-81126 (10)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 8 565 787 | 0 |
| Årets resultat | | | | 2 509 015 | 8 565 787 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 11 074 802 | 8 565 787 |
| Summa eget kapital | | | | 11 099 802 | 8 590 787 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 1 047 000 | 0 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 1 047 000 | 0 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 6 | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 141 120 000 | 0 |
| Övriga skulder | | | | 74 373 | 30 480 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 141 194 373 | 30 480 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 244 023 | 923 250 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 647 363 | 0 |
| Övriga skulder | | | | 2 880 000 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 1 475 512 | 774 629 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 5 246 898 | 1 697 879 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 7 | 158 588 073 | 10 319 146 |
| | | | | |
Härad Hyresbostäder AB
559334-81127 (10)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
Från och med räkenskapsåret 2025 tillämpar företaget årsredovisningslagen (ÅRL) samt BFNAR 2012:1 (K3). Tidigare tillämpades ÅRL och BFNAR 2016:10 (K2). Övergången har skett utan omräkning av jämförelsetal, i enlighet med tillämpliga övergångsbestämmelser i K3 kapitel 35, vilket innebär att övergångstidpunkten fastställs till den 1 januari 2025. |
| Intäkter |
Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Intäkterna består till fullo av hyresintäkter. |
| Låneutgifter |
| Låneutgifter för lånat kapital kostnadsförs i resultaträkningen i den period de uppstår. |
| Skatter |
Total skatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Skatter redovisas i resultaträkningen, utom då underliggande transaktion redovisas direkt mot eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i eget kapital.
Aktuell skatt avser inkomstskatt för innevarande räkenskapsår samt den del av tidigare räkenskapsårs inkomstskatt som ännu inte redovisats. Aktuell skatt beräknas utifrån per den skattesats som gäller per balansdagen. |
| Redovisningsprinciper immateriella anläggningstillgångar |
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder.
|
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar immateriella anläggningstillgångar |
Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt.
Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden.
|
Härad Hyresbostäder AB
559334-81128 (10)
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Stomme och grundANNUAL_REPORT | | 50 | år | | | | |
| Värme, vatten och avloppANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| ElinstalationerANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| FasadANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| FönsterANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| Inre ytskiktANNUAL_REPORT | | 15 | år | | | | |
| KöksinredningANNUAL_REPORT | | 15 | år | | | | |
| YttertakANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| RestpostANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| Nedskrivningar av anläggningstillgångar |
| Vid varje balansdag sker en prövning av anläggningtillgångens värde och den skrivs ned om den bedöms ha ett lägre värde än bokfört värde och det kan antas att värdenedgången är bestående. Om det inte längre finns skäl för nedskrivningen återförs den. Nedskrivningen och återföringen redovisas i resultaträkningen. |
| Andelar i koncernföretag, intresseföretag, gemensamt styrda företag och företag som det finns ägarintresse i |
| Andelar i dotterföretag, intresseföretag och gemensamt styrda företag redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår förutom inköpspriset även utgifter som är direkt hänförliga till förvärvet. |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| Finansiella instrument |
Finansiella instrument redovisas i enlighet med reglerna i K3 kapitel 11, vilket innebär att värdering sker utifrån anskaffningsvärde.
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar värdepapper, kundfordringar och övriga fordringar, kortfristiga placering, leverantörsskulder, låneskulder och derivatinstrument. Instrumenten redovisas i balansräkningen när bolaget blir part i instrumentets avtalsmässiga villkor.
Finansiella tillgångar tas bort från balansräkningen när rätten att erhålla kassaflöden från instrumentet har löpt ut eller överförts och koncernen har överfört i stort sett alla risker och förmåner som är förknippade med äganderätten.
Finansiella skulder tas bort från balansräkningen när förpliktelserna har reglerats eller på annat sätt upphört. |
Härad Hyresbostäder AB
559334-81129 (10)
| Not 2. Uppgift om moderföretag och koncernredovisning | | | | | | | |
| Moderföretagse-mem-base:ForetagTypModerforetagMember | | | | | | | |
| Namn | RE Equity Hyresbostäder 1 AB | | | | | | |
| Organisationsnummer | 559555-3990 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Moderföretaget upprättar inte koncernredovisning |
| Moderföretaget upprättar inte koncernredovisning med hänvisning till undantagsreglerna i årsredovisningslagen 7 kap 3§. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -371 904 | 8 415 583 |
| Summa | | | | -371 904 | 8 415 583 |
| | | | | |
| Not 4. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 17 242 971 | 17 292 971 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | 0 | -50 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 17 242 971 | 17 242 971 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -609 264 | -306 029 |
| Årets avskrivningar | | | | -499 460 | -303 235 |
| Utgående avskrivningar | | | | -1 108 724 | -609 264 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 16 134 247 | 16 633 707 |
| | | | | |
| Not 5. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 25 000 | 0 |
| Inköp | | | | 0 | 25 000 |
| Försäljningar | | | | -25 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 25 000 |
| | | | | |
| Härad LSS,nu RE Strängnäs Näsbyholm 3:96 AB, 559489-9428, köptes 2024 och såldes 2025. |
Härad Hyresbostäder AB
559334-811210 (10)
| Not 6. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Sparbanken Rekarne | | | | 129 600 000 | 0 |
| | | | | |
| Lånetotal 144 000 000 kr. |
| Not 7. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 174 153 000 | 0 |
| | | | | |
Generell säkerhet nr 8270-1,585.451.177-0. Pantbrev i fastigheten STRÄNGNÄS NÄSBYHOLM 3:51, STRÄNGNÄS NÄSBYHOLM 3:52, STRÄNGNÄS NÄSBYHOLM 3:53.
Övrig säkerhet. COVENANT GÄLLANDE ÄGANDE, SOLIDITETSKRAV, UPPTAGANDE AV NYA KREDITER M.M. |
| Summa ställda säkerheter | | | | 174 153 000 | 0 |
| | | | | |