se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 2023-01-01 2023-12-31 559334-7841 2023-01-01 2023-12-31 559334-7841 2023-12-31 559334-7841 2021-09-06 2022-12-31 559334-7841 2022-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda

Årsredovisning

för

Dermalcare Sweden Ab

559334-7841

Räkenskapsåret

2023-01-01 - 2023-12-31

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

Dermalcare Sweden Ab
559334-7841
1 (6)

Styrelsen avger följande årsredovisning.

Alla belopp redovisas i hela kronor om inte annat särskilt anges.

Förvaltningsberättelse

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Bolaget har sitt säte i Linköping och tillhandahåller konsulttjänster inom sjukvård utförda av legitimerad sjukvårdspersonal i Sverige.

Flerårsöversikt

(tkr)
2023 2022
Nettoomsättning 0 256
Resultat efter finansiella poster 14 55
Soliditet (%) 91 179,2

Förändringar i eget kapital

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Belopp vid årets ingång 25 000 0 54 834 29 834
Balanseras i ny räkning 54 834 54 834 0
Erhållna aktieägartillskott 53 000 53 000
Årets resultat 13 633 13 633
Belopp vid årets utgång 25 000 1 834 13 633 9 533
Dermalcare Sweden Ab
559334-7841
2 (6)

Resultatdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande ansamlade förlust

Balanserat resultat 1 834
Årets resultat 13 633
Totalt 15 467

Styrelsen föreslår att den ansamlade förlusten disponeras enligt följande

Balanseras i ny räkning 15 467
Totalt 15 467

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

Dermalcare Sweden Ab
559334-7841
3 (6)

Resultaträkning

Not 2023-01-01
–2023-12-31
2021-09-06
–2022-12-31
1
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 0 255 545
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 0 255 545
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter -0 -5 669
Övriga externa kostnader -13 769 -132 668
Personalkostnader -0 -172 042
Summa rörelsekostnader -13 769 -310 379
Rörelseresultat 13 769 54 834
Finansiella poster
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 136 0
Summa finansiella poster 136 0
Resultat efter finansiella poster 13 633 54 834
Resultat före skatt 13 633 54 834
Skatter
Skatt på årets resultat 0 0
Årets resultat 13 633 54 834
Dermalcare Sweden Ab
559334-7841
4 (6)

Balansräkning

Not 2023-12-31 2022-12-31
1
Tillgångar
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Övriga fordringar 10 114 3 762
Summa kortfristiga fordringar 10 114 3 762
Kassa och bank
Kassa och bank 361 12 884
Summa kassa och bank 361 12 884
Summa omsättningstillgångar 10 475 16 646
Summa tillgångar 10 475 16 646
Dermalcare Sweden Ab
559334-7841
5 (6)
Balansräkning Not 2023-12-31 2022-12-31
1
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 25 000 25 000
Summa bundet eget kapital 25 000 25 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 1 834 0
Årets resultat 13 633 54 834
Summa fritt eget kapital 15 467 54 834
Summa eget kapital 9 533 29 834
Kortfristiga skulder
Skatteskulder 0 0
Övriga skulder 942 46 480
Summa kortfristiga skulder 942 46 480
Summa eget kapital och skulder 10 475 16 646
Dermalcare Sweden Ab
559334-7841
6 (6)

Noter

Not 1 Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag.