Start › Västmanlands län › Västerås
Teklink AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 094 | 2 043 | 2 016 | 1 679 | 1 315 |
| Nettoomsättning | 3 094 | 2 043 | 2 004 | 1 679 | 1 315 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 11 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 1 996 | 1 319 | 1 225 | 1 135 | 538 |
| Råvaror och förnödenheter | 41 | 92 | 34 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 24 | – |
| Övriga externa kostnader | 532 | 363 | 372 | 398 | 171 |
| Personalkostnader | 1 391 | 833 | 786 | 691 | 346 |
| Av- och nedskrivningar | 32 | 32 | 32 | 22 | 22 |
| Rörelseresultat | 1 099 | 724 | 791 | 543 | 777 |
| Finansiella poster | 90 | 13 | 5 | −11 | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 70 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 20 | 13 | 7 | 1 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 12 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 189 | 736 | 796 | 532 | 777 |
| Bokslutsdispositioner | 20 | −181 | −195 | −14 | −18 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −186 | −202 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 20 | 5 | 7 | −14 | −18 |
| Resultat före skatt | 1 209 | 555 | 601 | 518 | 759 |
| Skatt på årets resultat | 237 | 115 | 125 | 107 | 157 |
| Årets resultat | 972 | 440 | 476 | 412 | 602 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 240 | 1 641 | 1 401 | 1 145 | 1 043 |
| Anläggningstillgångar | 1 047 | 752 | 584 | 116 | 463 |
| Materiella anläggningstillgångar | 20 | 52 | 84 | 116 | 138 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 20 | 52 | 84 | 116 | 138 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 027 | 700 | 500 | 0 | 325 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | 0 | 325 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 027 | 700 | 500 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 193 | 889 | 817 | 1 029 | 580 |
| Kortfristiga fordringar | 469 | 325 | 291 | 399 | 179 |
| Kundfordringar | 463 | 288 | 265 | 260 | 179 |
| Övriga fordringar | 6 | 36 | 26 | 138 | – |
| Kassa och bank | 724 | 564 | 526 | 631 | 402 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 240 | 1 641 | 1 401 | 1 145 | 1 043 |
| Eget kapital | 1 515 | 883 | 1 049 | 852 | 627 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 490 | 858 | 1 024 | 827 | 602 |
| Balanserat resultat | 518 | 418 | 548 | 415 | – |
| Årets resultat | 972 | 440 | 476 | 412 | 602 |
| Obeskattade reserver | 388 | 408 | 226 | 32 | 18 |
| Periodiseringsfonder | 388 | 388 | 202 | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | 20 | 25 | 32 | 18 |
| Kortfristiga skulder | 337 | 350 | 125 | 262 | 398 |
| Leverantörsskulder | 18 | 38 | 1 | 2 | – |
| Skatteskulder | 91 | – | 0 | 155 | 139 |
| Övriga skulder | 228 | 312 | 124 | 105 | 260 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 297 | 279 | 187 |
| Medel att disponera | – | – | – | 827 | 602 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under året har nettoomsättningen ökat väsentligt vilket beror på en större efterfrågan på bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-07-01 | 2023-06-30 | 2022-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 027 | 700 | 500 | 0 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 564 | 200 | 500 | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 237 | 0 | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-06-30 | 2022-07-01 | 2022-06-30 | 2021-09-03 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 325 | 325 | 0 |
| Årets inköp | 0 | – | 325 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 325 | – | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-07-01 | 2023-06-30 | 2022-07-01 | 2022-06-30 | 2021-09-03 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 160 | 160 | 160 | 160 | 160 | 160 | 160 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | – | 160 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 140 | 108 | 76 | 44 | 44 | 22 | 22 | 0 |
| Årets avskrivningar | 32 | 32 | 32 | – | 22 | – | 22 | – |
Om bolaget
- Adress
- SÅNGARGATAN 12, 722 20 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2021-09-03
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Verksamhet enligt registret
Företaget bedriver teknisk konsultverksamhet och säljer tjänster inom energiteknik och därmed förenlig verksamhet samt förvärva, äga, bebygga, förvalta, förädla och försälja fastigheter.
Bankgironummer
- 5758-0680
- Svartström Projekt AB
kontrollerat 2026-10-22
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-10
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget utför tekniska konsulttjänster inom energiteknik. Under året har bolaget bytt företagsnamn från Teklink Projekt AB till Teklink AB.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.